Slovenski kriminalisti so prepričani, da so v enoletni preiskavi razbili in onesposobili mednarodno organizirano kriminalno združbo Kavaćki klan. / Foto: arhiv GG

Pretihotapili več ton droge

Policija je minuli petek predstavila podrobnosti kriminalistične preiskave t. i. slovenske celice Kavaćkega klana, ki je v mednarodnem prostoru trgovala z drogo in orožjem.

Ljubljana – Okoli sto preiskovalcev in kriminalistov je v 23 hišnih preiskavah 14. in 15. maja na območju Ljubljane, Kopra, Kranja in Maribora iskalo dokaze za potrditev svojih sumov zoper 48 oseb, od tega 25 slovenskih in 23 tujih državljanov. Sumijo jih storitve kar 81 kaznivih dejanj, od tega 75 povezanih s tihotapljenjem droge in šest s tihotapljenjem orožja, s katerimi naj bi mednarodna hudodelska združba Kavaćki klan, ki izvira iz Črne gore, zaslužila približno dva milijona evrov. Enajst osumljencev so pridržali, osem njih so 15. maja privedli tudi na zaslišanje k dežurnemu preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zoper šesterico odredil pripor.

Slovensko celico ustanovili leta 2018

Približno leto dni trajajočo preiskavo je pod usmeritvami specializiranega državnega tožilstva vodil Nacionalni preiskovalni urad v sodelovanju z drugimi enotami policije in varnostnimi organi v Španiji, Nemčiji, Avstriji, Italiji, na Norveškem, Nizozemskem in Hrvaškem. Prav tako je bilo vzpostavljeno mednarodno sodelovanje s Srbijo, mednarodno sodelovanje NPU pa je z izvedenimi primerjalnimi analizami zbranih podatkov nadgrajeval in dopolnjeval Europol s pomočjo najsodobnejših orodij za takojšno analitično podporo.

Kriminalistična preiskava je potrdila, da so osumljeni že leta 2018 ustanovili slovensko celico Kavaćkega klana, ki trenutno velja za eno najmočnejših hudodelskih združb na območju Balkana ter je izvrševala kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami in orožjem v državah Evropske unije in Zahodnega Balkana, imela pa je tudi zelo močne povezave z južnoameriškimi karteli. »Hudodelska združba je bila hierarhično strukturirana, z jasno opredeljenimi in razvidnimi ravnmi odločanja. Odločanje je potekalo od hierarhično nadrejenih ravni navzdol, razmerja med člani so bila formalizirana in natančno urejena. Preiskovalci so ugotovili tudi visoko stopnjo povezanosti članov,« je povedala Petra Grah Lazar, v. d. direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada.

V fazi ustanavljanja hudodelske združbe v Sloveniji so nekateri osumljenci novačili člane družbe in ustanavljali gospodarske družbe, preko katerih je potekal transport droge in orožja, prav tako so zagotavljali dobavitelje. Prevozi droge so potekali iz Španije in Nizozemske v Slovenijo, iz Slovenije v Avstrijo, Nemčijo, Italijo in na Hrvaško, prevozi strelnega orožja so potekali iz Slovaške v Slovenijo, Srbijo in na Nizozemsko, prevozi gotovine pa iz Španije v Srbijo.

Uporabljali napredno tehnološko opremo

»Osnovna nezakonita dejavnost kriminalne združbe je bila preprodaja velikih količin različnih prepovedanih drog, kot so kokain, heroin, hašiš in konoplja, ter tihotapljenje orožja. Kriminalna združba je svojim članom zagotavljala tehnološko napredna komunikacijska sredstva, s čimer je zagotavljala varno komuniciranje med člani združbe,« je pojasnil Matjaž Jerkič, pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije. Nekateri vodilni člani se sicer že dlje časa skrivajo, pri tem pa uporabljajo ponarejene osebne dokumente. Medsebojna komunikacija hudodelske združbe je potekala s pomočjo platforme Sky, za katero sta značilna predvsem samouničevanje sporočil in popolna anonimnost.

Kot so navedli, so člani hudodelske združbe odgovorni za izvedbo prevozov in prodajo najmanj 790 kilogramov kokaina, 2.249 kilogramov konoplje, 96 kilogramov hašiša, 10 kilogramov heroina, 30 litrov baze amfetamina, več prevozov strelnega orožja in 5,6 milijona evrov gotovine. V kriminalistični preiskavi so od junija 2020 naprej v tujini in Sloveniji sicer izvedli več zasegov prepovedanih drog in gotovinskih sredstev. Skupno so zasegli 46 kilogramov kokaina, 75 kilogramov hašiša, 263 kilogramov konoplje in 412 tisoč evrov gotovine.

Na hišnih preiskavah so preiskovalci zasegli več elektronskih naprav in listin, katerih analiza in vrednotenje še potekata. Preiskovalci NPU vodijo tudi finančno preiskavo, in sicer z namenom, da se odvzame premoženje nezakonitega izvora.

»Slovenska kriminalistična policija je z uspešno preiskavo dokazala, da sodi v krog evropskih policij in partnerskih služb, ki znajo in zmorejo izpeljati tudi najzahtevnejše mednarodne kriminalistične preiskave, usmerjene zoper mednarodno organizirane kriminalne združbe najvišjega ranga, ki imajo povsod po svetu enak cilj – brezkompromisno pridobivanje finančnih sredstev in njihovo vlaganje v legalne posle, ne glede na ceno, ki je potrebna za dosego njihovih ciljev,« so še sporočili s policije.