Direktor Arboretuma Volčji Potok Aleš Ocepek

Uredili bodo tudi kanalizacijo

V Arboretumu Volčji Potok imajo po zahtevnem letu, ko so bili zaradi epidemije tudi zaprti za obiskovalce, vrsto načrtov, tudi večjih investicij.

Volčji Potok – »Epidemijo smo dobro preživeli, uspelo nam je racionalizirati stroške in se tudi v miru vprašati, kaj v takih razmerah sploh lahko in zmoremo narediti,« pravi direktor javnega zavoda Arboretum Volčji Potok, ki je javnosti skupaj s sodelavci in partnerji na nedavni novinarski konferenci predstavil, kakšno leto načrtujejo.

Skupaj z ustanoviteljem, ministrstvom za kulturo, in ob podpori Zavoda za varstvo kulturne dediščine imajo v načrtu več posegov, ki bodo pomembno vplivali na nadaljnji razvoj parka. Že poleti se bodo lotili gradnje kanalizacije v osrednjem delu parka in na javni kanalizacijski sistem tako povezali tudi paviljon, v katerem je gostinski lokal, Bolkovo galerijo in otroško igrišče. Projekt je ocenjen na približno 50 tisoč evrov. Končno bodo celovito uredili tudi paviljon, ga priklopili na vso infrastrukturo in v njem uredili gostinski lokal, ki bo ustrezal vsem standardom. Najemnika, ki bo vodil gostinsko ponudbo, bodo izbrali z javnim razpisom. Še letos bodo uredili novo programsko pot, ki bo vodila od vhoda v park do stare uprave in bo narejena iz pranega betona. »Gradbeno dovoljenje že imamo, ta pot pa bo bistveno bolj prijazna tudi invalidom. V zgodovinskem delu parka in v vseh drugih predelih poti ostajajo peščene,« poudarja Ocepek.

Kar pol milijona evrov je vreden dvoletni projekt postavitve novega rastlinjaka, velikega šestdeset krat devet metrov, ki bo svoje mesto našel v neposredni bližini stare uprave, vanj pa bodo preselili program metuljev, orhidej, kaktusov in sredozemskih rastlin. Rastlinjak so imeli v načrtih že vrsto let, zdaj pa so se zaradi visokih stroškov odločili za začasni objekt, za katerega so tudi že pridobili gradbeno dovoljenje. Prav tako dvoletni projekt, vreden vsaj sto tisoč evrov, je posodobitev in razširitev otroškega igrišča, ki ga bodo oblikovali po meri uporabnikov. S posebno anketo so za želje namreč vprašali najmlajše.

Pripravljajo tudi vrsto dogodkov. V petek, 11. junija, bodo v prostorih stare uprave odprli intermedijsko razstavo z naslovom Vrtnice, s katero bodo te cvetlice obiskovalcem skušali predstaviti v 4D-tehniki in s pomočjo sodobnih naprav. V izvajanju je tudi projekt Cvetlična kultura podeželja, s katerim želijo obiskovalcem približati rastline, ki so nekdaj krasile podeželske vrtove predvsem v 19. stoletju. Pri tem veliko pozornost namenjajo preučevanju cvetličnih motivov s slik Marije Auersperg Attems, ki je slikala rastline s svojega grajskega vrta in jih na ta način dokumentirala. V zvezi s tem so postavili tudi razstavo Cvetoča pot Marije Auersperg Attems, ki jo spremlja še ena novost v parku – zvočni vodiči, ki se na pametnih telefonih obiskovalcev aktivirajo s QR-kodo.

V parku bodo to poletje znova pripravili tudi filmske večere in koncerte z naslovom Mozart v rozariju ter še vrsto drugih dogodkov.