Gorenjski kampi so med prvomajskimi prazniki bolj ali manj samevali predvsem zaradi slabega vremena. Ponudniki upajo, da jih v prihodnje pri obratovanju ne bodo preveč omejevali za kampe izrazito bolj restriktivni ukrepi kot za druge nastanitvene ponudnike.

Vreme in virus krojita sezono

V običajnih sezonah bi se gorenjski kampi začeli polniti takoj po velikonočnih praznikih. Letos je drugače, saj so zaradi epidemije tudi kampi lahko le delno zasedeni. A še tiste turiste, ki bi jih lahko sprejeli, v teh dneh odganja muhasto vreme. Gorenjski kampi so epidemijo izkoristili tudi za investicije, zdaj pa pozivajo pristojne, da zanje pripravijo razumne ukrepe.

Bohinjska Bistrica, Lesce – Izrazito deževen konec tedna je oklestil obisk že tako večinoma praznih gorenjskih kampov. Kamp Danica v Bohinjski Bistrici je načeloma sicer odprt celo leto, povpraševanje po obisku v zimskem obdobju se je v zadnjih letih stalno povečevalo. »Kriza, povezana z epidemijo, nas je pri tem zaustavila, tudi mi smo bili tako kot drugi ponudniki nastanitev v zadnjem odboju dolgo časa zaprti, zato smo bili seveda veseli možnosti odprtja v začetku prejšnjega tedna. Za zdaj žal še v omejenem obsegu, a verjamemo, da bo kmalu prišlo do nadaljnjega sproščanja in da bomo lahko gostom ponudili več kot trideset parcel, kot je dovoljeno sedaj. Verjamemo, da bo, ko se tudi vreme uredi, povpraševanje zelo poskočilo,« je povedal Boštjan Mencinger, predsednik Turističnega društva Bohinj.

V Kampu Danica so sicer obdobje od jeseni izkoristili za popolno prenovo rezervacijskega sistema in rekonstrukcijo Gostilne Danica, kjer bodo po novem poleg gostinskih ponujali tudi prenočitvene kapacitete.

V lani odprtem novem kampu ob Savi Dolinki med Lescami in Bledom so vrata odprli tako, kot so načrtovali – za prvomajske praznike. Tik pred tem so namreč zaključili investicijo v gradnjo dodatnega novega sanitarnega bloka, kar je kampu, ki je vrata odprl prav ob začetku epidemije lansko pomlad, omogočilo pridobitev še pete zvezdice. Nekaj prvih gostov so tako že imeli, večino tistih, ki oddih radi preživijo v nastanitvah v naravi, je letos tudi od tam odgnalo slabo vreme. »Tudi v River Camping Bled smo veseli, da smo lahko spet odprti. Situacija ni lahka za nikogar v turizmu, bilo bi pa zagotovo bolje, če bi nam dovolili, da bi imeli več gostov,« je povedal eden od lastnikov, Jan Židanik. »Vsa dejavnost se odvija na prostem, neposrednih stikov ni, na voljo je celo možnost najema zasebnih družinskih kopalnic. Tako ne vidim razloga za to, da je lahko v uporabi zgolj trideset od skupaj dvestotih prostorov ... A presojo o tem, kaj je najbolj prav, prepuščamo stroki.«

Povedal je še, da je sicer povpraševanj in tudi že rezervacij iz dneva v dan več, za začetek predvsem slovenskih gostov, za preživljanje poletnih počitnic pa se zanimajo tudi številni tujci. »Mi smo seveda enako veseli vsakega gosta, ne glede na to, od kod prihaja.«

Tudi v Kampu Šobec letošnje sezone ne morejo primerjati z nobeno doslej. Ne le vreme, tudi Šobcu hudo omejitev predstavljajo ukrepi za zaščito pred širjenjem covida-19. »Ukrepe ocenjujemo kot nesorazmerne, saj tudi naš kamp lahko oddaja le trideset parcel, čeprav jih imamo na voljo kar petsto,« je povedal direktor kampa Uroš Ambrožič. »Mi torej smemo oddajati zgolj pet odstotkov kapacitet, hotel s tridesetimi sobami, na primer, pa je lahko zaradi absolutne omejitve na trideset sob zaseden stoodstotno. Ob tem imajo gostje, ki pridejo k nam, svojo prikolico, šotor ali avtodom in se ne srečujejo z ostalimi, pa še kampiranje je dejavnost, ki se dogaja v naravi, na zraku, tako da je omejitve, kakršne veljajo sedaj, res težko razumeti,« pravi Ambrožič.

Tudi na Šobcu sezono začenjajo z novo investicijo: čez zimo so popolnoma prenovili recepcijo in tako zaključili zahteven investicijski krog, v katerem so od leta 2017 do danes v prenovo kampa, ki med drugim vključuje tudi gradnjo velike nove restavracije, skupaj vložili kar okoli sedem milijonov evrov.