Z napisi opremljen nasad 250 različnih sort tulipanov.

Tulipani vabijo že trideset let

Arboretum v Volčjem Potoku sodi med najpomembnejšo vrtno arhitekturno dediščino v Sloveniji, a je daleč naokoli verjetno najbolj znan po tulipanih. V zavidljive nasade jih sadijo že trideset let, in čeprav množične vsakoletne razstave cvetja letos znova ne bo, se tulipani na epidemijo ne ozirajo in cvetijo v polnem zamahu.

Volčji Potok – Trideset let mineva letos, odkar so v Arboretumu pripravili prvo razstavo spomladanskega cvetja s kar dvema milijonoma tulipanov – po enega za vsakega Slovenca, kot so takrat radi vabili. In uspelo jim je, saj so obiskovalci v park množično drli od blizu in daleč. Tako je bilo tudi vsa nadaljnja leta od sredine aprila do začetka maja.

Letos pa bodo, kot kaže, cveteli še dlje, saj se v hladnem vremenu odlično počutijo. »Minula leta se nam je dogajalo, da je kar nekaj sort tulipanov do 1. maja že odcvetelo, letos pa je povsem drugače. Vsaj tretjina cvetov še ni na polno zacvetela, tako da bodo nasadi cvetoči še vse do 10. maja,« je vsaj eno dobro stvar letošnjega hladnega vremena opisala Melita Miš Strgar iz Arboretuma Volčji Potok in dodala, da so celotno zasaditev letos prilagodili koronačasom. »Nasade smo raztegnili skorajda čez celoten park prav zato, da bi se obiskovalci čim bolj razporedili in tako lahko ohranjali primerno razdaljo. Levo od vhoda je na ogled nasad 250 sort, opremljen z imeni, pred pristavo smo tulipane zasadili po barvnih odtenkih in jih pomešali z mačehami, po nekaj letih pa je večji nasad tudi v Zgornjem angleškem parku, kjer bodo zaradi bližine gozda in s tem povezane sence tudi najdlje cveteli. Seveda pa nas tulipani spremljajo tudi ob drevoredu, na travnikih in drugih lokacijah po vsem parku,« nam je še povedala.

V Arboretumu se zavedajo, da so tulipani prva zares barvita stvar pomladi, zato tudi tako privlačijo veliko obiskovalcev. Zasadili so jih 350 različnih sort ali več kot dva milijona čebulic, ustrezne prostore v parku pa so zanje poiskali že poleti, ko so preigravali različne kombinacije glede na čas in dolžino cvetenja, barvo, risali zasaditvene načrte in se igrali z oblikovanjem gredic. Naročili so jih jeseni iz Nizozemske. »Čebulica tulipana v sebi skriva vse podatke – kdaj bo zacvetela, kakšne oblike in barve bo cvet, kako visoko bo zrasla in tudi to, kdaj bo naredila semena, kdaj bo propadel nadzemni del in za seboj pustil potomce. Pa vendar nas vsako leto presenetijo. Nekateri zrastejo višje in hitreje kot drugi, nekateri z nekoliko drugačnim odtenkom, nekateri propadejo prej, kot bi si želeli,« pravijo v Arboretumu, kjer prav zato obiskovalce spodbujajo, naj se seznanijo z različnimi sortami in si izberejo sebi primerne.