Marija Hrovat, predsednica KS Begunje / Foto: Gorazd Kavčič

Tudi Begunje se prebujajo

Zaradi številnih nerešenih problemov so se v KS Begunje povezali s KS Lesce pod sloganom Skupaj zmoremo več. Skupaj nameravajo aktivneje sooblikovati razvoj Lesc in Begunj z okoliškimi kraji.

KS Begunje se je v prizadevanjih za rešitev težav povezala s KS Lesce pod sloganom Skupaj zmoremo več. Skupaj nameravajo aktivneje sooblikovati razvoj Begunj in Lesc z okoliškimi kraji. V zadnjem času se zato pojavlja vedno več razmišljanj, da bi bil v lastni občini razvoj Begunj in Lesc z okoliškimi kraji zagotovo hitrejši in enakomernejši.

Begunje – V KS Begunje opozarjajo na številne probleme, zlasti na področju urejanja prostora, za katere si želijo, da bi jih Občina Radovljica prepoznala in tudi uredila, je povedala predsednica KS Marija Hrovat.

Seznam je dolg, med drugim v KS opozarjajo, da je nujna sprememba OPPN za center Begunj, ki bi med drugim prinesla tudi ustreznejšo lokacijo za trgovino. Ta je zdaj premajhna, stisnjena v prostor in nima ustreznih parkirnih mest. Problem predstavlja tudi prometna ureditev v okolici šole, letos naj bi se začela izdelava projektne dokumentacije, nerešena pa ostaja cestna povezava med centrom Begunj in Poddobravo. Po besedah Hrovatove je nujna ureditev nadomestne povezave, ki pa jo je občina umaknila iz načrtov. »Krajevna skupnost se z njenim umikom ne strinja, saj druge alternative nimamo,« poudarja. V KS tudi menijo, da bi ob obnovi ceste Begunje–Hlebce–Lesce morali urediti tudi kolesarsko pot in pot za pešce. Opozarjajo še, da bi območje jugovzhodnega dela Zapuž in Dvorske vasi čim prej morali priključiti na kanalizacijsko omrežje, sicer se v Dvorski vasi ni smiselno lotiti nujne obnove osrednje ceste.

Želijo tudi, da bi občina pripravila idejni načrt obnove Rantzingerjeve vile, ki je v občinski lasti.

Glede Drage je KS že sprejela sklep, da se dolina zaščiti. »Pripraviti je treba idejni načrt ureditve. Krpin prav tako postaja obremenjena točka in zato je za zaščito domačinov nujna omejitev oziroma prepoved prometa na območju vodarne Mravlinc. Izdelana je projektna naloga, ki je osnova za nadaljnje delo. Vključuje ureditev parkirišč nasproti pokopališča v Dragi, umiritev prometa in namestitev zapornice, plačljiva parkirišča, dovolilnice za domačine. Z vsemi predlogi je bila občina že seznanjena,« je povedala Hrovatova.

Med drugimi nujnimi projekti je omenila še ureditev priključka na regionalno cesto Mlaka, ki je bil že večkrat idejno narisan, a nikoli ni prišlo do ureditve. »Priključek je zelo nevaren zaradi nepreglednosti in je bil že vzrok prometnih nesreč. Problematika čaka na reševanje že več kot deset let,« je dejala Hrovatova. Prav tako v KS pričakujejo, da bo občina začela rekonstrukcijo občinske ceste Zadnja vas–Mlaka–odsek Zadnja vas–Sv. Lucija. »Pri tem projektu so bile pobude podane na občino že v letu 2015, vendar se še ni premaknilo.«

V zgornjem delu Begunj so nujne nadgradnja državne ceste, ureditev avtobusnega postajališča na Trati ter ureditev prehoda za pešce, označitev ceste od Žbogarja mimo blokov do šole za šolsko pot ter signalizacija za umiritev prometa. Prav tako v KS opozarjajo, da je nujna obnova državne ceste skozi Slatno in zaradi varnosti otrok tudi gradnja pločnika. Opozarjajo še, da v Podgori tako trenutna kot načrtovana ureditev čiščenja komunalne odpadne vode nista primerni. Slabo prečiščene komunalne vode iz greznic se zdaj izlivajo v potoke ali na nižje ležeča zemljišča, kar povzroča smrad in higiensko neustreznost potokov oziroma okolja, opozarjajo.