Bohinjska občina terja denar za nazaj

Sodni postopek, s katerim Občina Bohinj od države terja po zakonu zagotovljena, a ne izplačana sredstva za razvojne projekte znotraj Triglavskega narodnega parka (TNP), je za zdaj ustavljen, a se bo nadaljeval, če se ne bodo mogli dogovoriti.

»Veseli nas pripravljenost, da se poskusi doseči poravnava, saj delimo mnenje tako o tem, da neizpolnjevanje zakona o TNP v preteklosti ni bilo primerno do parkovnih občin, kot tudi, da se je v teh časih pomembneje kot izgubi časa, energije in denarja za sodne postopke posvetiti razvojnim projektom in drugim pomembnim nalogam.«

Bohinjska Bistrica – Za torek napovedana obravnava tožbe, s katero Občina Bohinj zaradi neizpolnjevanja zakona o TNP glede sofinanciranja razvojnih projektov od države terja skoraj šest milijonov in pol evrov, je bila preklicana, občina pa se je o znesku z državo pripravljena pogajati. Gre za tožbo, ki jo je občina še pod vodstvom nekdanjega župana Bohinja vložila pred tremi leti, saj država ni izpolnjevala obvez zakona, ki je bil sprejet leta 2010 in ji je nalagal sofinanciranje razvoja območij parka, ki se zaradi lege v zavarovanih območjih srečujejo s številnimi omejitvami. Na občini so takrat izračunali, da jim na podlagi zakona, ki govori o tem, da za investicije v parkovnih občinah država zagotovo 80-odstotno sofinanciranje, ta dolguje šest milijonov evrov. »Občina Bohinj je zaradi neizvajanja Zakona o TNP v delu, kjer zakon zagotavlja sofinanciranje parkovnih lokalnih skupnosti, proti Republiki Sloveniji sprožila sodni postopek zaradi plačila neizplačanih sredstev. Čeprav sta si tako občina kot država v tem zahtevnem sodnem postopku v svojih zatrjevanjih precej daleč na nasprotnih bregovih, poskušamo spor reševati vzporedno tudi sporazumno,« je dogajanje pojasnil župan Bohinja Jože Sodja.

»Veseli nas pripravljenost pristojnega ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka, da se poskusi doseči poravnava, saj delimo mnenje tako o tem, da neizpolnjevanje zakona o TNP v preteklosti ni bilo primerno do parkovnih občin, kot tudi, da se je v teh časih pomembneje kot izgubi časa, energije in denarja za sodne postopke posvetiti razvojnim projektom in drugim pomembnim nalogam,« je dejal župan Jože Sodja.

V tem oziru, še pojasnjuje župan, je bila na predlog strank za torek razpisana obravnava na sodišču preložena. Če se občini z državo ne bo uspelo dogovoriti o primerni sporazumni rešitvi, še dodaja, pa se bo sodni postopek nadaljeval.

Lani je sicer država vendarle začela izvajati člen zakona, ki govori o sofinanciranju razvojnih projektov v parkovnih občinah, in za vseh sedem občin skupaj namenila milijon evrov, od tega je Bohinju, ki ima na območju parka največ prebivalcev, pripadlo tristo tisoč evrov.

Letos iz tega naslova v Bohinju pričakujejo okoli 1,6 milijona, a zdaj čakajo na pravilnik, ki bo prinesel jasna navodila o tem, kateri projekti so upravičeni do sofinanciranja.