Muke z vodo

Položnice iz meseca v mesec dražje, vode ni ali pa jo je treba prekuhavati ...« To je le eden od ogorčenih zapisov občanov Jesenic pod objavo javnega komunalnega podjetja Jeko o tem, da je zaradi okvare na omrežju motena oskrba s pitno vodo. Takšna obvestila občanom so v zadnjem času na Jesenicah pogosta; ne prihaja samo do okvar na omrežju, ob vsakem deževju je pitna voda iz vodnega izvira Peričnik kalna in dobršen del Jesenic mora po več dni zapored pitno vodo prekuhavati – kot v nekih drugih časih … Kaj to pomeni za bolnišnico, dom starejših, vrtce, šole …, si lahko samo predstavljamo.

Za nameček so vodo iz zajetja Peričnik začeli klorirati, prav tako vodo v »narcisnem raju« Planini pod Golico. Tako povsem neobdelano, naravno vodo pijejo le še v gospodinjstvih, ki se oskrbujejo iz vodnih sistemov Završnica in Kočna. Z UV-žarki namreč dezinficirajo tudi pitno vodo iz sistemov Plavški Rovt, Javorniški Rovt in Izvir pod Golico. In to v občini, ki je še pred nekaj leti prejela priznanje za visoko kakovost pitne vode.

A kaj se je zgodilo, da se je stanje, zlasti vodnega vira Peričnik, tako poslabšalo? Eden od glavnih razlogov naj bi bila erozija nad zajetjem, zaradi katere ob močnejših padavinah pride do vdora koliformnih bakterij v vodo. Na Občini Jesenice pravijo, da iščejo rešitve, a po ocenah bi celovita ureditev zajetja stala kar pet milijonov evrov ...

Ob tem pa se v isti občini pri gradnji druge cevi predora Karavanke soočajo z močnimi vdori vode in vsak dan v Savo izteče več milijonov litrov vode. Na vprašanje, ali je ne bi mogli speljati v sistem oskrbe s pitno vodo, na Darsu pojasnjujejo, da voda ni pitna, ker je v njej presežena dovoljena vrednost sulfatov, ki so posledica izpiranja mineralne sestave hribine.

Da so Karavanke polne vode, je znano že dolgo. Ne nazadnje so pred leti prav tu črpali komercialno vodo Juliana (zaradi pravnih sporov polnilnica že desetletja ne deluje več), delno pa karavanški vodni vir še vedno uporabljajo kot (rezervni) vir za jeseniško in kranjskogorsko občino.

A upanje vzbuja napoved, da bodo v skladu s projektom uredili novo podzemno zajetje karavanške vode, približno tri kilometre globoko v predoru. Vode je toliko, da bi to zagotovo lahko pomenilo konec muk s pitno vodo. A izdaja vodnega dovoljenja je odvisna od države. Kot tudi koncesije za komercialno rabo; občini Jesenice in Kranjska Gora sta že pred leti ustanovili družbo Karavanška voda, d. o. o., za komercialno izrabo vode izpod Karavank, ki pa na koncesijo še vedno čaka. A glede na desetletja dolge zaplete z Juliano, ki jih je nekdanji jeseniški župan opisoval kar kot gospodarsko-politično kriminalko, te ni pričakovati prav kmalu ...