Janez Fajfar / Foto: Gorazd Kavčič

Bled jutri praznuje

Datum na darovnici, s katero je cesar Henrik II. briksenskemu škofu Albuinu podaril Bled z ozemljem med obema Savama, to je 10. april 1004, so si na Bledu izbrali za svoj občinski praznik.

Bled – Darovnica je namreč prvi dokument, v katerem se omenja Bled. A tokrat že drugo leto zaradi ukrepov v zvezi z epidemijo covida-19 praznika ne bodo mogli zaznamovati s slovesnostjo, na kateri podelijo tudi priznanja občanom, ki so najbolj zaznamovali minulo leto v občini. »Nadejali smo se, da bomo na praznik lahko pripravili vsaj čistilno akcijo, ki bi bila nekakšen simbol trajnostne zavezanosti Bleda, tako dejansko na terenu, malo pa tudi v prenesenem pomenu, da bi pometli in pospravili smeti, ki so se nabrale skozi celo leto, ter očistili kraj in duha za novo pomlad, pa nam je tudi to odnesla korona,« je pojasnil župan Janez Fajfar.

Kljub epidemiji pa se je v zadnjem mesecu na Bledu zgodilo toliko, kot se včasih v več mesecih ne, z zadovoljstvom ugotavlja župan. Pri tem je poudaril podpis sporazuma o skupnem upravljanju Blejskega jezera, ki sta ga podpisala z ministrom za okolje in prostor Andrejem Vizjakom. »Lokalna skupnost je pri reševanju najvišje naravne vrednote Bleda tako končno dobila sogovornika in s tem tudi dokument, na katerem lahko gradimo,« je dejal župan in dodal, da ga veseli, da je država sprejela ponujeno roko in da bodo odslej lahko skupaj izvajali vse ukrepe, da jezero ne samo ohranijo, pač pa tudi izboljšajo njegovo stanje. Še en pomemben dokument, ki bo začrtal njihovo smer v prihodnost, je Strategija trajnostnega razvoja Bled 2030. »Gre za eno najmodernejših in najbolj trajnostno usmerjenih strategij v državi, ki v celoti temelji na pričakovanjih in željah občank in občanov. Na njeni podlagi bomo vsi, tako občina kot zavodi na našem območju in ne nazadnje tudi gospodarstvo, gradili našo skupno prihodnost,« je poudaril župan.

Ob tem je župan še poudaril, da je globoko prepričan, da nas kljub epidemiji, ki ji ni videti ne konca ne kraja, čakajo boljši časi. »Najbolj obupani so v tem trenutku prav gotovo turistični delavci, ki jim lahko nudim le malo tolažbe; največja tolažba bo prišla, ko bodo dejavnost spet lahko odprli.« Zaveda se, da je za nazaj vsak lahko moder, a danes morajo »vsak dan sproti sprejemati odločitve, ki bodo še kako daljnosežne in dolgoročne«. »Ne vemo, kaj nas čaka in kdaj se bo ta kuga 21. stoletja končala. Kljub temu pa sem prepričan, da se bo ponovno izkazalo, da je vsak posameznik močan natančno toliko, kolikor je močna skupnost.« Občinski praznik jih po njegovih besedah opominja na bogato zgodovino in dediščino prostora, v katerem živijo. »Izkušnje pa nas učijo, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Morda je rešitev že za vogalom, morda nas do nje čaka še nekaj mesecev. Pomagajmo eden drugemu, skupaj bomo zmogli,« je svoj nagovor ob občinskem prazniku strnil župan Fajfar.