Trto z Lenta sta na Borštnikovi domačiji skrbno obrezala Milan Kolenko in gospodar trte Dane Novak.

Rez trte v Cerkljah in na Bledu

V Cerkljah so pred časom že tretjič obrezali Nacetovo trto, potomko najstarejše vinske trte na svetu z mariborskega Lenta. Pomladni rez so opravili tudi na Bledu, kjer potomka trte iz Maribora raste deset let.

Cerklje, Bled – Prejšnji teden so v Cerkljah tretjič obrezali Nacetovo trto, potomko najstarejše, 450 let stare vinske trte na svetu, sorte modra kavčina z mariborskega Lenta, ki je tudi uradno vpisana v Guinessovo knjigo rekordov kot najstarejša žlahtna trta na svetu.

Cepič (trs) so slovesno posadili pred tremi leti na vrtu rojstne hiše prvega slovenskega poklicnega šolanega igralca Ignacija Borštnika v Cerkljah, 1. julija, na njegov 160. rojstni dan. Trta v Cerkljah dobro uspeva. Trto z Lenta sta obrezala vinogradnik Milan Kolenko in gospodar trte Dane Novak z Borštnikove domačije. Vsi prisotni so upoštevali navodila NIJZ za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Po končanem rezu so nazdravili za uspešno rast trte, za kar je poskrbel Dane Novak, postregli so z domačimi dobrotami iz bližnjega Kmečkega hrama, za krajši kulturni program pa so poskrbeli Cerkljanski gavnarji. Cehovsko društvo kovačev Slovenije, katerega član je tudi Dane Novak iz Borštnikove kovačije, je pred dvema letoma izdelalo ročno kovano železno ograjo, da bo varovala potomko najstarejše trte na svetu z mariborskega Lenta in z njo na posebni slovesnosti obdalo trto.

Pomladni rez so opravili tudi na Blejskem gradu, kjer od 11. oktobra leta 2011 prav tako raste potomka 450 let stare Stare trte iz Maribora. Cepič sta leta 2011 ob prisotnosti številnih gostov in turistov posadila mariborski skrbnik trte Stane Kocutar in župan Bleda Janez Fajfar. Posaditvi je prisostvovala tudi skupina japonskih turistov, ki je bila nad dogodkom zelo navdušena, posebej pa jih je v angleščini pozdravil Stane Kocutar in jim predstavil dogodek na gradu, za kar so ga nagradili z aplavzom. V nagovoru je župan Fajfar dejal, da s tem želijo oživiti tudi žlahtno tradicijo vinogradništva, ki je nekoč že bilo del naše kulturne krajine. Tudi župnijska cerkev na Bledu je posvečena svetemu Martinu. Trta je zimo dobro preživela, obiranje pa je nadzoroval varuh Stare trte iz Maribora, Aljoz Jenuš - Slavek, ki je povedal, da sta tako »mariborska mati« kot »blejska hči« v dobri kondiciji. Medtem ko na jesen iz mariborske trte naredijo posebno vino, blejsko grozdje roma v Vipavo, kjer se mu pridružijo grozdi ostalih potomk trte iz Maribora, iz njega pa nastane vino Mladovita. Ime ima po društvu, ki poskrbi, da je grozdje pravilno stisnjeno in da tradicija ostaja. Kot pravi predsednik društva Davorin Slejko, vsako leto dobijo od dvajset do trideset steklenic vina iz grozdja potomk »mariborske matere«. Janez Triler, član slovenskega okteta, je s pesmijo pozdravil rez, dovoljenje za rezanje pa je dal blejski župan Janez Fajfar, ki ima »po postavi« oblast nad trto. Lojze Ropret je povezal vse skupaj z zgodovinsko-vinsko-grajsko rdečo nitjo in napletel zgodbo o gradu in vinu, zgodovini in Bledu. V času brixenskih škofov je bil Bled znan vinorodni okoliš, kot pravijo viri, so na Bledu pridelovali sladko rdeče vino, ki so ga v Brixnu izjemno cenili.