»Zame ima knjiga spominsko vrednost. Planica si jo zasluži za ljudi, ki so jo gradili. Je del planiške borbe za rekorde in dokaz, kjer se Slovenci lahko pokažemo pred svetom, da nekaj smo,« o knjigi pravi Janez Gorišek, fotografiran pred leti v Planici. / Foto: Gorazd Kavčič

Knjiga o vizionarjih poletov

Izšla je knjiga z naslovom Brata Gorišek – vizionarja smučarskih poletov. Na skakalnicah oziroma letalnicah, ki sta jih projektirala ali rekonstruirala Janez in Vlado Gorišek, je zabeleženih kar 78,3 odstotka vseh svetovnih rekordov.

Rateče – Ob letošnjem finalu svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici je izšla knjiga z naslovom Brata Gorišek – vizionarja smučarskih poletov. Njen avtor je Rajko Šugman, izdal pa jo je Zavod za promocijo zimskih športov Sloski.

Janez Dušan Gorišek se je rodil 13. septembra 1933 v Ljubljani. Že v svojih mladostniških letih se je podal na pot projektanta, leta 1961 pa je pridobil naziv univerzitetnega diplomiranega inženirja gradbeništva. Na svojem področju je deloval vse do upokojitve leta 2003. Pri osmih letih se je začel ukvarjati s smučarskimi skoki, kar nekaj let je bil državni reprezentant, največji uspeh pa je dosegel z naslovom dvakratnega študentskega svetovnega prvaka. Njegov osebni rekord je 105 metrov iz domače Planice. »Že od ranega otroštva ju je skupaj s starejšim bratom Vladom Goriškom vezala strast do smučarskih skokov, leta 1969 pa sta skupaj sodelovala pri gradnji največje letalnice na svetu, ki jo bolje poznamo pod imenom Skakalnica bratov Gorišek. Z njo sta Vlado in Janez uveljavila novo smučarsko disciplino – smučarske polete, leta 1971 pa je bila priznana tudi s strani Mednarodne smučarske zveze. Letalnica je tako ponesla sloves Planice v svet. Kasneje sta sodelovala tudi pri rekonstrukciji ostalih skakalnic in letalnic doma in tudi drugje po Evropi. Na skakalnicah/letalnicah, ki sta jih projektirala oz. rekonstruirala skupaj z bratom, je zabeleženih kar 78,3 odstotka vseh svetovnih rekordov. Magična meja 250 m je bila presežena na njuni letalnici v Vikersundu, nič drugega pa se ne pričakuje tudi za prvi polet čez 300 metrov. Kasneje se mu je pri projektiranju zaradi žal prezgodnje smrti brata pridružil sin Sebastjan, ki gre po stopinjah uspešnega očeta. V svojem življenju je Janez Gorišek za svoja dela prejel veliko priznanj, odlikovanj in nagrad, danes pa je tudi častni član komiteja FIS za razvoj smučarskih skokov,« so zapisali ob izidu knjige. »Knjiga govori praktično o vsem. To je presek dolgoletnega dela mene, brata in vseh drugih. Zame ima knjiga spominsko vrednost, Planica si jo zasluži za ljudi, ki so jo gradili. Je del planiške borbe za rekorde in dokaz, kjer se Slovenci lahko pokažemo pred svetom, da nekaj smo. To ni tako enostavno. To smo dokazali v Planici in to nadaljujemo. S smučarskimi poleti smo še vedno vodilni na svetu in za majhen narod to res veliko pomeni,« pravi Janez Gorišek.

Knjiga se začne z vsem dobro znano kitico Ansambla bratov Avsenik: »Planica, Planica, snežena kraljica! Le kdo je ne pozna, lepote iz snega.« Ljubitelji Planice upajo, da jo bodo prihodnje leto lahko že v živo zapeli pod Letalnico bratov Gorišek.