Smeti žal še vedno ležijo povsod – na bolj ali manj dostopnih krajih. / Foto: Primož Pičulin

Počistili šestnajst ton nesnage

Na čistilni akciji Očistimo Kranj – Kranj ni več usran, ki je v soboto potekala že dvajsetič, so iz narave odstranili več kot šestnajst ton odpadkov.

Kranj – Skoraj 16,5 tone odpadkov je v soboto več kot 1600 prostovoljcev v Kranju odstranilo iz naravnega okolja. Najmanj toliko odpadkov se je torej v slabem letu od lanske akcije Očistimo Kranj – Kranj ni več usran nabralo po gozdovih, poljih, travnikih ... Dokaz več, kakšni packi smo ljudje in kako pomembna je vsakoletna čistilna akcija, ki jo je Zveza tabornikov občine Kranj letos pripravila že dvajsetič zapored. Letošnja (in tudi že lanska) je zaradi epidemije covida-19 potekala v manjšem obsegu kot sicer, poskrbljeno je bilo tudi za zaščito pred širjenjem okužb. Kranjski taborniki so poleg hvaležnosti za vse pripravili tudi topel obrok in jim podarili bombažne vrečke, v središču mesta pa so predstavili še svoj novi projekt Knjižnica stvari. Gre za projekt izposoje stvari, ki jih potrebujemo le občasno in si jih je zato bolj smotrno izposoditi kot pa kupiti.

»Kranjski taborniki smo skupaj z Mestno občino Kranj, Komunalo Kranj, enotami Civilne zaščite, krajevnimi skupnostmi in ostalimi usposobljenimi društvi in posamezniki, šolami in vrtci, ki jim ni vseeno, poskrbeli, da bo Kranj v pomladnih dneh spet zadihal v lepši podobi,« je poudaril Klemen Markelj, ki je že vseh dvajset let vodja čistilne akcije. »V zadnjem letu dni se je nabralo kar veliko predvsem drobnih odpadkov, torej mask, pločevink, plastenk in druge embalaže ob poteh, kjer se ljudje rekreirajo. Žal se zadnje čase po gozdovih okoli Kranja spet pojavljajo zapuščeni avtomobili. Kot bi stopili korak nazaj,« je še dejal.

Kranjski župan Matjaž Rakovec, ki se je skupaj s podžupanom Janezom Černetom udeležil čiščenja na pobočjih Sv. Jošta (drugi podžupan Robert Nograšek in mestni svetniki so čistili po svojih krajevnih skupnostih), je spomnil, da Kranj razvijajo v zeleno destinacijo, trajnostno naravnano, v kateri se bodo predvsem lokalni prebivalci dobro počutili. »Vendar pa je ta akcija pokazala, da moramo vlagati še precej napora, da bomo res postali čisto zelena destinacija. Vsi ti kupi smeti, ki smo jih danes nabrali, pričajo, da zavedanje o tem, kako nujno potrebujemo korekten odnos do narave, še vedno ni zadosti v zavesti ljudi. Glede na današnjo akcijo pa smo lahko tudi zadovoljni; 17 krajevnih skupnosti je pristopilo k njej, tukaj je več kot 1600 prostovoljcev, akcija pa poteka že dvajsetič po vrsti. Zahvaljujoč tabornikom torej v Kranju znamo poskrbeti tudi za naravo. Rad bi se zahvalil vsem, ki so pripomogli, da je akcija potekala dobro in organizirano kljub epidemiji,« je povedal župan.

Podžupan Janez Černe je povedal, da so med čiščenjem na Sv. Joštu, ki je najbolj priljubljena pohodniška destinacija v Kranju, naleteli predvsem na embalažo, maske in pasje iztrebke, celo odsluženi pralni stroj so našli … Podobno je žal tudi marsikje drugje, zato je vzpostavljen zemljevid črnih točk, občani pa lahko sporočajo o lokacijah, ki so onesnažene. »Te površine so navadno v zasebni lasti in odgovornost lastnika je sicer, da poskrbi za čiščenje. A odgovornost občine je, da čistilne akcije organizira tam, kjer je največ pohodnikov, da počisti za njimi. Upam pa, da te ljudi, ki danes čistijo, vidijo tudi pohodniki in se bodo morda začeli zavedati, da mora vsak odpadek, ki ga odvržejo, nekdo pobrati. Odpadki spadajo v koše za smeti, prosimo pa tudi pohodnike, ko gredo v naravo, v hribe, da svoje odpadke odnesejo v dolino,« je opozoril Černe.