Silhueti policista in policistke z radarjem v naravni velikosti so prejeli tudi gorenjski policisti. / Foto: AVP

Silhuete znižujejo hitrost

Vse policijske uprave po državi so prejele silhuete policista oziroma policistke z radarjem v naravni velikosti. Ko so jih postavili v Posočju, se je tam povprečna hitrost znižala za dvajset odstotkov.

Kranj – Agencija za varnost prometa (AVP) je ta teden policiji v uporabo predala šestnajst silhuet policistk in policistov z radarjem, dve silhueti sta namenjeni tudi Policijski upravi Kranj. S silhuetami v naravni velikosti želijo prispevati k večji prometni varnosti, tako da voznike spodbudijo k spoštovanju prometnih pravil in zmanjšajo hitrost vožnje. »Silhuete imajo neposreden pozitiven učinek na umirjanje prometa, ki s tem postaja varnejši za vse udeležence. Agencija za varnost prometa se je zato ob povečevanju obsega prometa odločila za širitev tega preventivnega ukrepa,« je povedal Jože Hribar, direktor AVP.

Silhuete policistov z radarjem so se že izkazale za pozitiven ukrep. Jeseni 2019 so jih namreč poskusno postavili v Posočju, AVP pa je s pomočjo stacionarnih merilnikov hitrosti preizkusil njihov vpliv na umirjanje prometa. Rezultati meritev so pokazali, da so povprečne hitrosti na merjenih odsekih zaradi postavitve silhuet padle za dvajset odstotkov. Na območju, kjer je omejitev hitrosti 40 km/h, je stacionarni merilnik hitrosti izmeril povprečno hitrost vozil 36 km/h, pred postavitvijo silhuet pa je znašala povprečna hitrost 45 km/h. Na drugem merilnem mestu, kjer je omejitev 50 km/h, so ob postavljeni silhueti izmerili povprečno hitrost vozil 38 km/h, prej pa je znašala 45 km/h. Znižalo se je tudi število ugotovljenih prekrškov. Na območjih z omejitvijo hitrosti 40 km/h se je ob postavitvi silhuet število prekrškov zmanjšalo za 68 odstotkov, na območjih z omejitvijo hitrosti 50 km/h pa za kar 89 odstotkov. Izkušnje iz prakse še kažejo, da je ukrep učinkovit predvsem ob pogosti menjavi lokaciji postavitve silhuet. Dodatno potrditev njihove učinkovitosti so dobili tudi pri ponovnem merjenju hitrosti teden dni po opravljenih meritvah, saj so bile povprečne hitrosti še vedno do deset odstotkov nižje kot v obdobju meritev pred postavitvijo silhuet.

Vodja Sektorja prometne policije Ivan Kapun je pojasnil, da je policija doslej silhuete uporabljala predvsem na odsekih cest, kjer se je stanje varnosti cestnega prometa poslabšalo, in na odsekih cest, ki jih za svojo vožnjo pogosto uporabljajo motoristi. »Primer dobre prakse so aktivnosti v dolini Soče, kjer so se silhuete pokazale kot učinkovito preventivno sredstvo. Policijske uprave so na podlagi teh dobrih izkušenj izrazile željo po nadaljevanju opisane prakse. Zato smo se z AVP-jem dogovorili, da bomo tudi v letošnjem letu poleg ostalih aktivnosti uporabljali tudi silhuete. Vsaka policijska uprava bo dobila dve silhueti,« je razložil.