Del območja na sotočju so pred časom domačini uredili, a je dostop do tja po poti, ki vodi čez zemljišče investitorja, zdaj onemogočen.

Sotočja (še) ne bodo pozidali

Načrtovane gradnje turistično-rekreativnega kompleksa na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem pri Radovljici za zdaj še ne bo. Upravna enota Radovljica je namreč investitorju zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja.

Investitor želi na območju urediti kompleks, ki bi vseboval osrednji gostinski objekt z ribnikom, lesen toplar, sanitarije za potrebe kampa, prostor z 62 mesti za kampiranje, dva apartmajska objekta s po štirimi enotami ter prostor za piknik.

Radovljica – »Zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo turistično-rekreativnega centra na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke smo zavrnili. Zoper odločbo se je investitor pritožil, o njej bo odločalo minis­trstvo za okolje in prostor,« so na kratko pojasnili na radovljiški upravni enoti.

Natančnejšo razlago so podali v podjetju RCR projekt, ki je s pooblastilom investitorja že vložilo pritožbo na okoljsko ministrstvo, v kateri predlagajo, da odločbo upravne enote v celoti razveljavi in jim določi rok za dopolnitev vloge ter tako omogoči pridobitev dodatnih mnenj pristojnih naravovarstvenih institucij, kljub temu da so v postopku, kot navajajo v pritožbi, že pridobili pozitivno mnenje Zavoda za varstvo narave.

Zasebni investitor, las­tnik območja na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem pri Radovljici, si sicer že dlje časa prizadeva, da bi na območju uredil kompleks, ki bi vseboval osrednji gostinski objekt z ribnikom, lesen toplar, sanitarije za potrebe kampa, območje za kampiranje z 62 mesti, dva apartmajska objekta s po štirimi enotami ter prostor za piknik.

V javnosti pa že vse od lanske pomladi poteka intenzivna kampanja, v kateri domačini in naravovarstveniki z različnimi akcijami izražajo svoje nestrinjanje z načrtovano pozidavo sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke pod Radovljico.

Pobudniki akcije želijo sotočje zaščititi pred posegi in obenem ohraniti dostop javnosti do te naravne znamenitosti. »Sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke je ena najbolj dragocenih in hkrati spregledanih ključnih točk slovenskega prostora,« med drugim opozarja Janko Rožič, arhitekt in urbanist. »Sotočje ima v okviru vseh treh Sav status varovane naravne vrednote državnega pomena. Dejstvo, da je ogroženo s posegi, ki kršijo režime varovanja, je zato še toliko bolj absurdno. Nikar ne dopustimo, da njegovo pravo vrednost spoznamo šele potem, ko ga izgubimo.«

Rabo zemljišča ob sotočju Save Dolinke in Save Bohinjke za izgradnjo centra je sicer radovljiški občinski svet odobril že pred več kot 15 leti, s spremembo prostorskega reda občine v letu 2014 pa je celotno območje obravnavano kot površina za turizem. »Obseg načrtovanih projektov na območjih, kakršno je sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke, mora biti zelo pretehtan. Še pomembneje pa je, da so pretehtani tudi postopki za izdajo gradbenih dovoljenj in so vodeni ob doslednem upoštevanju veljavne zakonodaje ter izdanih pogojev, mnenj in soglasij,« ob tem poudarja župan Radovljice Ciril Globočnik.

Proti tudi krajevna skupnost

Gregor Remec, prvi sosed nastajajočega turističnega kompleksa na sotočju in tudi predsednik sveta KS Lancovo, že vrsto let pozorno spremlja dogajanje, o katerem so pred časom ponovno razpravljali tudi na svetu krajevne skupnosti in odločili, da pozidave sotočja ne podpirajo. Remec sicer pravi, da osebno sicer ne nasprotuje ureditvi območja v turistične namene, a ob upoštevanju vseh naravovarstvenih pogojev. »Z nekaj truda bi se dalo urediti dostop do območja tako, da ne bi bilo treba poti do tja speljati po zasebnem zemljišču, tako kot je sedaj. Mislim tudi, da dejavnost (kamp) ne bi preveč obremenjevala kraja, saj sezona kampiranja traja maksimalno dva meseca.«