V Kranju dela samo še šest, sedem taksistov, pravi njihov neformalni predstavnik Dejan Pajić. / Foto: Gorazd Kavčič

Obupali tudi mnogi taksisti

Zahtevne razmere za delo, ki jih pogojujejo epidemija covida-19 in posledično sprejeti omejevalni ukrepi, redčijo vrste tudi med taksisti.

Kranj – Taksistom je prejšnji teden uspelo z zahtevo, da je zanje testiranje obvezno enkrat tedensko, in ne na tri dni, kot je sprva določila vlada. Majhna zmaga pa ne spremeni dejstva, da so se taksisti podobno kot zaposleni v gostinstvu, turizmu in nasploh prevozništvu zaradi epidemije covida-19 znašli v nezavidljivi situaciji. »Glede na situacijo, ko so zaprti hoteli in drugo, kar je povezano s turisti, je padec prometa ogromen. Položaj taksistov zagotovo ni rožnat, nekaterim je promet padel tudi za več kot sedemdeset odstotkov. V Kranju je za nameček šel v stečaj še hotel Creina, zaprte so gostilne, bari, diskoteke, ni nočnih zabav. Zgodi se, da imajo manjši taksisti tudi samo po en ali dva prevoza na teden,« je opisal kranjski taksist Dejan Pajić, lastnik podjetja Taxi Dejan.

»V Taxiju Dejan se nam nastale razmere še ne poznajo toliko, ker imamo več ali manj pogodbene stranke, veliko vozimo po naročilu, generalno aviacijo, cargo, tako da se nekako še držimo nad vodo. A drugi kolegi, kolikor poznam njihovo situacijo, imajo hude težave. Če ne bi prejemali denarne pomoči od države, kolikor je pač je, bi te hude čase le redki uspešno prebrodili,« je povedal Pajić. »Pred dnevi smo sešteli, da je samo v zadnjega pol leta na ljubljanskem območju dejavnost zaprlo 37 taksistov. Tudi v Kranju nas je trenutno samo šest, sedem,« je dodal. Mestna občina Kranj je sicer še za lani izdala 15 dovoljenj taksi službam za prevzemanje potnikov na njenem območju. Kranjski taksisti si želijo, da bi jih občina za čas epidemije v celoti oprostila plačila občinske takse, kot so to storili v številnih drugih občinah, a za zdaj se jim je uspelo dogovoriti le za njeno znižanje.

Pri izvajanju taksi prevozov se upoštevajo vsi znani zaščitni ukrepi – od razkuževanja rok in vozil do obvezne nošnje zaščitnih mask, je razložil Pajić. »S tem nimamo težav, tudi stranke, kolikor jih je, se zavedajo, da so ukrepi nujni, in se jih držijo. Zdaj nam grenijo življenje obvezni testi na koronavirus. »Obvezno testiranje se nam zdi nepotrebno, zlasti za tiste, ki imajo zelo malo voženj. Če vemo, da so nekateri do sedaj opravljali prevoze za sedem, osem oseb, pa testov niso potrebovali, od nas pa jih zahtevajo, čeprav prevažamo eno, največ dve osebi hkrati,« je še povedal kranjski taksist.