Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na NIJZ dr. Marta Grgič Vitek na današnji vladni novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Več okužb v nekaterih gorenjskih občinah

Včeraj so s PCR-testi potrdili 1092 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 19,5-odstoten. Marca naj bi prispelo okrog 245 tisoč odmerkov cepiva, so pa podatki še precej negotovi. Jutri bo leto dni, kar smo pri nas potrdili prvi primer okužbe z virusom SARS-CoV-2.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj ob opravljenih 6212 PCR-testih potrdili 1209 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 19,5-odstoten. Opravili so tudi 24.233 hitrih antigenskih testov. Na širšem Gorenjskem so nove okužbe potrdili (po občinah): v Kranju 27, v Radovljici 17, v Škofji Loki 16, na Jesenicah 14, v Tržiču in Medvodah pa po 13. Za gorenjsko statistično regijo so danes podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še nekoliko slabši kot včeraj. Štirinajstdnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev je na Gorenjskem 599, včeraj je bila 586. To je nad državnim povprečjem (509). Kot je na današnji novinarski konferenci povedala vladna govorka Maja Bratuša, je včerajšnje število okužb največje po 13. februarju, ko je bil spremenjen način poročanja rezultatov.

Gorenjska ostaja druga najslabša regija glede na epidemiološke razmere. Slabše je le v obalno-kraški regiji. Tudi sedemdnevno povprečje števila okužb na ravni države kaže, da smo še vedno v oranžni fazi na vladnem semaforju sproščanja ukrepov. Vlada se bo z aktualnimi razmerami seznanila danes zvečer in odločila o nadaljnjih ukrepih.

Hospitaliziranih je danes 516 covidnih bolnikov, kar je za 12 manj kot včeraj. To je spodbuden podatek, je povedala Maja Bratuša. Na oddelkih za intenzivno nego je 82 bolnikov, dva manj kot včeraj. Včeraj je umrlo 11 covidnih bolnikov.

Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na NIJZ dr. Marta Grgič Vitek je na novinarski konferenci povedala, da so do zdaj program cepljenja glede na število prejetih odmerkov cepiva izpolnili. V zadnjem tednu je k nam prispelo celo nekaj več cepiv proizvajalca AstraZeneca, kot je bilo predvideno. Za marec pa so podatki še precej negotovi, predvidevajo, da naj bi skupaj prišlo okrog 246 tisoč odmerkov. Januarja smo jih prejeli dobrih 82.500, februarja dobrih 144 tisoč.

Po včerajšnjih podatkih, ki jih izvajalci cepljenja pošiljajo v centralni elektronski register cepljenih oseb na NIJZ, je bilo cepljenih 125 tisoč oseb, kar je glede na celotno populacijo približno šest odstotkov. Od teh jih je drugi odmerek dobilo 51 tisoč, kar je približno 2,5 odstotka. Cepljenih je nekaj več žensk kot moških. Kar je razumljivo, kot je pojasnila Grgič Vitkova, saj so bili v prednostnih skupinah najprej cepljeni zdravstveni delavci in starejši v domovih za starejše, kjer je večji delež žensk kot moških. Zaščitenih naj bi bilo blizu šestdeset odstotkov zdravstvenih delavcev, ki so bolezen že preboleli oziroma so bili cepljeni.

Grgič Vitkova je še povedala, da so na nekaterih cepilnih mestih po državi že začeli cepljenje starostne skupine nad 75 let. Približno 21 odstotkov starih od 75 do 79 let naj bi že prejelo prvi odmerek cepiva.

Največ precepljenih je bilo do konca februarja v goriški regiji (7,3 odstotka prebivalstva), v gorenjski regiji je ta odstotek 5,8.

Izvajalci cepljenja v centralni register NIJZ poročajo tudi neželene učinke cepljenja. Največ je prijav, ki se nanašajo na splošne težave in spremembe na mestu aplikacije, potem težav na področju živčevja, prebavil ... Gre predvsem za poročanje o neželenih učinkih cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, s katerim je bilo doslej opravljenih največ cepljenj.