Plaketo Civilne zaščite je prejel tudi nekdanji predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik. / Foto: arhiv GG

Kramarju posthumno zlati znak Civilne zaščite

Ob letošnjem dnevu Civilne zaščite bodo posameznikom in organizacijam na Gorenjskem podelili 35 priznanj Civilne zaščite. Plaketo je prejel tudi gorski reševalec Igor Potočnik.

Ljubljana – Civilna zaščita (CZ) bo ob letošnjem dnevu Civilne zaščite (1. marec) podelila priznanja 251 posameznikom in organizacijam, ki so pripomogli k utečenemu delovanju sistema varstva in zaščite pred naravnimi in drugimi nesrečami. Najvišje priznanje, kipec CZ-ja, je na ponedeljkovi simbolični prireditvi na ministrstvu za obrambo, na kateri sta sodelovala tudi predsednik republike Borut Pahor in minister Matej Tonin, prejel dolgoletni poveljnik CZ-ja za obalno regijo Zvezdan Božič, sicer pa bodo v teh dneh po vsej državi podelili še 25 plaket, 25 zlatih znakov, 75 srebrnih in 125 bronastih.

Na Gorenjskem bo podeljenih 17 bronastih znakov, deset srebrnih in sedem zlatih ter plaketa CZ-ja, ki jo je že v ponedeljek na ministrstvu za obrambo prejel gorski reševalec Igor Potočnik. Prejemniki zlatih znakov so gorski reševalci Matjaž Kos, Janez Primožič in Elemir Zrim, predčasno upokojeni nekdanji vodja kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje ter nazadnje direktor Urada za operativo na URSZR Jernej Hudohmet, PGD Srednja vas v Bohinju, policist Robert Kralj ter posthumno tudi nekdanji bohinjski župan Franc Kramar.

Delo CZ-ja je v minulem letu seveda najbolj zaznamovala epidemija covida-19, čeprav je epidemija nalezljive bolezni pri ljudeh edina naravna nesreča, ki je CZ ne vodi, je na ponedeljkovi virtualni novinarski konferenci razložil poveljnik CZ-ja Srečko Šestan. Kljub temu so gasilci in drugi pripadniki enot CZ-ja opravili in še opravljajo veliko nalog, med drugim tudi sprejem, skladiščenje in delitev zaščitnih sredstev. Tako so razdelili več kot 35 milijonov kosov različne zaščitne opreme, zdravstvenim zavodom in domovom za starejše občane so pomagali tudi s 143 zabojniki za različne namene. Nudili so tudi kadrovsko pomoč – Rdeči križ je na primer pomagal policiji na mejnih prehodih, tu je še pomoč pri oskrbi ranljivih skupin, gasilci pa so izvajali razkuževanje prostorov in objektov, je pojasnil Šestan. V drugem valu so pripadniki Civilne zaščite odigrali tudi pomembno vlogo pri vzpostavitvi povečanih kapacitet v bolnišnicah, pomagali so tudi pri izvajanju in organizaciji množičnih testiranj, je dodal.

Ob vseh naštetih nalogah so pripadniki Civilne zaščite v lanskem letu opravili tudi več kot 22 tisoč intervencij, kar je precej več kot leto prej, ko so jih opravili okoli 19 tisoč. Ob tem pa jim je po Šestanovih besedah odpadlo vrsto izobraževanj in usposabljanj, kar bodo skušali čim prej nadomestiti.