V letošnji dvotedenski akciji Varno brez telefona je policija ustavila 3590 voznikov, ki so med vožnjo uporabljali telefon. / Foto: Gorazd Kavčič

Telefoniranje med vožnjo: v Kranju med najbolj vzornimi

V le štirih urah je v enajstih mestnih občinah skoraj tisoč petsto voznikov uporabljalo mobilne telefone med vožnjo, razkrivajo podatki terenske raziskave Agencije za varnost prometa.

Kranj – Po izteku 14-dnevne nacionalne preventivne akcije za ozaveščanje o tveganjih uporabe mobilnega telefona v prometu Varno brez telefona (potekala je od 25. januarja do 7. februarja) je Agencija za varnost prometa (AVP) predstavila izsledke terenske raziskave, s katero so preverjali, kakšno je stanje uporabe mobilnih telefonov pri voznikih motornih vozil na vpadnicah v enajstih mestnih občinah, tudi v Kranju. V dveh intervalih, jutranjem in popoldanskem, so v času zgolj štirih ur zabeležili kar 1482 voznikov, ki so med vožnjo uporabljali mobilni telefon. Vozniki v Kranju so bili med najbolj vzornimi.

Več kršiteljev, skupaj 841, je bilo v popoldanski konici (med 15. in 17. uro), pri čemer izstopajo občine Celje (183), Novo mesto (131) in Ljubljana (127). V Kranju so zaznali 22 kršitev, manj so jih le še v Slovenj Gradcu (13). V jutranji konici (med 7. in 9. uro) je bilo skupaj 641 kršitev, največ na območju Maribora (129), Celja (112), Ljubljane (107) in Novega mesta (103). V Kranju so odkrili najmanj kršitev – le štiri. Največje število kršitev v absolutnih številkah zjutraj in popoldan skupaj je bilo v Celju (295), sledita Ljubljana in Novo mesto (obe po 234). Najmanj skupno ugotovljenih kršitev je bilo v Slovenj Gradcu – 25, le eno več pa so ugotovili v Kranju.

Štetje uporabe mobilnih telefonov pri voznikih so opravili 27. januarja, ko je po celotni Sloveniji potekal tudi poostren nadzor policije glede uporabe naprav in opreme, ki ovirajo voznike med vožnjo, sočasno pa je potekala tudi vrsta medijskih aktivnosti za ozaveščanje o tveganjih uporabe. Poleg tega je bila gostota prometa na mestnih vpadnicah zaradi ukrepov za zajezitev epidemije manjša kot običajno, zato je skoraj 1500 ugotovljenih kršitev zelo visoka številka.

Tuje raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon, in ne na vožnjo, pri hitrosti 60 km/h pa v tem času prevozi razdaljo več kot 83 metrov, v naselju pri vožnji s 50 km/h pa skoraj 70 metrov, opozarja AVP. Še večje tveganje je na avtocestah, kjer pri hitrosti 130 km/h v petih sekundah prevozimo več kot 180 metrov, na hitri cesti pri vožnji 100 km/h pa 139 metrov. »Gre za podobno tveganje, kot da bi takšno razdaljo prevozil z zaprtimi očmi. Voznik vozi z bistveno zmanjšano pozornostjo in s tem ogroža sebe in vse druge udeležence prometa,« poudarjajo v AVP-ju. Voznik namreč lahko spregleda ključne informacije iz okolja, spregleda lahko pešce, kolesarje, drugo vozilo ali pomembno prometno signalizacijo, zato se ni sposoben pravočasno in pravilno odzvati na nastalo situacijo, kar lahko privede do nastanka prometne nesreče. Reakcijski čas se v takih situacijah poslabša za polovico.

Zadnja leta se uporaba mobilnih telefonov, tablic in drugih naprav med vožnjo povečuje. Policija je tako lani ugotovila 36.771 kršitev glede uporabe mobilnega telefona med vožnjo, kar je dvakrat toliko kot leta 2012 (18.189). Največ kršiteljev je bilo v starosti od 35 do 44 let (28,5 odstotka), sledijo tisti od 45 do 54 let (21,1 odstotka) in stari od 25 do 34 let (20,2 odstotka). V letošnji dvotedenski akciji Varno brez telefona je sicer policija ustavila 3590 voznikov, ki so med vožnjo uporabljali telefon.

V AVP-ju napovedujejo, da bodo podobno terensko raziskavo letos še ponovili, v času, ko ne bo potekala akcija za ozaveščanje o tveganjih uporabe mobilnega telefona v prometu in ko se bo obseg prometa po pričakovanjih povečal.