Enkrat tedenska obveznost testiranja se uvaja tudi za voznike v javnem potniškem prometu in spremljevalno osebje v železniškem prometu. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjski glas

Kakšni bodo ukrepi v prihodnjem tednu

Vlada je na včerajšnji večerni seji podaljšala oziroma spremenila nekatere ukrepe za zajezitev epidemije covida-19, ki bodo veljali v prihodnjem tednu.

Ljubljana – Vlada je na včerajšnji večerni seji za sedem dni, do 5. marca, podaljšala veljavnost ukrepov v odlokih, ki so sprejeti na podlagi Zakona o nalezljivih boleznih. Še naprej velja (razen izjem) začasna prepoved ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev končnim uporabnikom, začasna omejitev kolektivnega uresničevanja verske svobode, obvezna namestitev razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, začasna prepoved zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih ter začasni ukrepi za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2.

V obalno-kraški regiji bodo zaostrili ukrepe

Izjeme v odloku o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom se ohranijo v statističnih regijah z bolj ugodno epidemiološko sliko. Zaradi poslabšanih epidemioloških razmer v obalno-kraški statistični regiji pa se od sobote dalje ožijo izjeme na način, kot je določeno za rdečo fazo sproščanja ukrepov.

Dokazilo o cepljenju namesto testa

Z Odlokom o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil se ohranjajo enake izjeme, kot so določene v veljavnem odloku. Novo je, da osebam in potrošnikom ni treba opraviti testiranja, če imajo dokazilo o cepljenju proti covidu-19. Vendar pa mora od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer miniti najmanj sedem dni oz. proizvajalca Moderna najmanj 14 dni, od prejema prvega odmerka cepiva proizvajalca AstraZeneca pa najmanj 21 dni. Obveznost testiranja izvajalcev in potrošnikov se podaljšuje iz 72 ur na sedem dni.

Vozniki taksijev se bodo testirali enkrat tedensko

Javni potniški prevoz se lahko izvaja le skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Za avtotaksi prevoze je določeno, da so dovoljeni le pod pogojem, da voznik avtotaksi vozila poskrbi za ustrezno dezinfekcijo vozila, uporabo zaščitnih mask ter enkrat tedensko opravi testiranja na virus SARS-CoV-2 s testom PCR ali hitrim testom. Prevoze lahko opravlja le z negativnim testom. Enkrat tedenska obveznost testiranja se uvaja tudi za voznike v javnem potniškem prometu in spremljevalno osebje v železniškem prometu.

Pod določenimi pogoji je dovoljeno tudi obratovanje žičniških naprav in pripadajočih smučarskih prog v regijah, kjer je to dovoljeno. Vožnja z žičniškimi napravami oz. smučanje je dovoljeno osebam z negativnim rezultatom PCR- ali hitrega testa, ki ni starejši od sedmih dni, ter otrokom do vključno 12. leta starosti v spremstvu staršev.

Podaljšali rok testiranja za športnike

Spremembe Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov se nanašajo na pogoje, pod katerimi se športniki, člani njihovih ekip in drugo organizacijsko osebje, ki sodeluje pri izvedbi tekmovanj, teh lahko udeležijo. Negativni rezultat hitrega testa ne bo smel biti starejši od 48 ur, doslej je bil ta rok 24 ur.

Pogoji za vstop v Republiko Slovenijo ostajajo enaki, spremembe so le pri seznamih držav.

Podrobneje bodo odločitve, ki bodo veljale prihodnji teden, predstavili na današnji vladni novinarski konferenci.