V nemški industriji dokaj dobro

Raziskava o posledicah pandemije novega koronavirusa v nemškem gospodarstvu kaže na dokaj pozitivno razpoloženje v industriji. To je pomembno tudi za slovenska podjetja, ki poslujejo z nemškimi.

Kranj – Slovensko-nemška gospodarska zbornica je javnosti predstavila raziskavo Združenja nemških gospodarskih zbornic (DIHK) o posledicah pandemije novega koronavirusa v nemškem gospodarstvu in gospodarskih pričakovanjih. Raziskava, ki je zajela več kot trideset tisoč nemških podjetij, je pomembna tudi za slovensko gospodarstvo, saj so od nemškega gospodarstva odvisna številna slovenska podjetja. Kot ugotavljajo v Slovensko-nemški gospodarski zbornici, so eno leto od začetka pandemije poslovne razmere in pričakovanja v nemškem gospodarstvu še daleč od predkrizne ravni, predsednica zbornice Gertrud Rantzen pa dodaja, da okrevanje gospodarstva v sedanjih razmerah še ostaja negotovo in da bodo podjetja za uspešno premagovanje krize morala pokazati veliko fleksibilnosti in prilagodljivosti.

Za slovensko gospodarstvo so pomembne predvsem razmere v nemški industriji. Raziskava je pokazala, da industrijska podjetja tudi v težkih gospodarskih razmerah ostajajo močna ter še naprej proizvajajo in izvažajo. Med industrijskimi podjetji je več takih, ki poročajo o dobrem poslovnem položaju kot o slabem. O gospodarski rasti poročajo predvsem proizvajalci polizdelkov iz kemijske in elektrotehnične industrije. Na splošno se izvozna in poslovna pričakovanja teh podjetij izboljšujejo.

Po izračunih DIHK je koronska kriza doslej nemški bruto proizvod znižala za okoli 190 milijard evrov, letos pa pričakujejo le 2,8-odsotno gospodarsko rast. Sedanje poslovno stanje kot slabo ocenjuje 32 odstotkov nemških podjetij, še posebej posredniki potovanj, ponudniki nastanitev in osebnih storitev, gostinci, trgovci na drobno ... V vseh sektorjih se finančno stanje podjetij poslabšuje, še zlasti malih in srednje velikih. Vsako peto podjetje ima likvidnostne težave, približno sedem odstotkov vseh ponudnikov storitev ocenjuje, da je pred stečajem. Zmanjšujejo se vlaganja, 40 odstotkov izdelovalcev strojnih orodij in 37 odstotkov proizvajalcev avtomobilskih delov že načrtuje zmanjšanje naložb.