V Kranju soglašajo z regionalizacijo

Kranjski mestni svetniki so podprli osnutek pokrajinske zakonodaje, ki predvideva deset pokrajin ter poseben status Ljubljane in Maribora. Gorenjska pokrajina bi imela sedež v Kranju.

Kranj – Mestna občina Kranj soglaša z ustanovitvijo pokrajin in teritorialno umestitvijo občine v Gorenjsko pokrajino, prav tako se strinja z njenim poimenovanjem in sedežem v Kranju, so na zadnji seji sklenili kranjski mestni svetniki. Zadnji osnutek pokrajinske zakonodaje predvideva deset pokrajin s posebnim statusom mestnih občin Ljubljana in Maribor. Gorenjska pokrajina bi obsegala osemnajst občin z okoli 204 tisoč prebivalci.

Kranjski svetniki ugotavljajo, da osnutek pokrajinske zakonodaje (zakoni o ustanovitvi pokrajin, o pokrajinah in o financiranju pokrajin) predstavlja dobro osnovo za izvedbo regionalizacije, so pa predlagali nekaj sprememb in dopolnitev. Zavzeli so se za bolj natančno opredelitev pristojnosti in nalog občin, pokrajin in države ter za jasno razdelan načrt financiranja oziroma izvornih prihodkov občin, pokrajin in države. Pozvali so tudi k celoviti reformi lokalne samouprave.

Strinjali so se, da bi bilo treba obvezne naloge, ki najbolj obremenjujejo občinske proračune in ki jih je možno do nastanka regij učinkoviteje reševati v širšem okviru, prenesti na državno raven (npr. financiranje vzgoje in izobraževanja). Treba bi bilo tudi določiti jasen nabor nalog mestnih občin ter zagotoviti stabilne vire njihovega financiranja, ob tem pa sistemsko spodbujati medobčinsko sodelovanje skozi širjenje možnosti ustanavljanja medobčinskih skupnih služb. Podprli so tudi idejo o neposredni (referendumski) in participativni demokraciji, še zlasti mehanizma participatornega proračuna.