Razstavo na Šutni so si takole ogledali (od leve): vršilec dolžnosti direktorja Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik Franci Kramar, pomočnik ravnateljice Pavel Škoberne, ravnateljica GSŠRM Bernarda Trstenjak in župan Matej Slapar.

Sedemdeset let gimnazije

Lani je minilo sedemdeset let od ustanovitve Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, kar so tedaj nameravali proslaviti s slavnostno akademijo, a jim načrtovanih dogodkov zaradi epidemije ni uspelo izpeljati. Zato so pred dnevi na Šutni o visokem jubileju odprli razstavo na prostem.

Kamnik – Marca lani je bilo že vse nared za praznovanje sedemdesetletnice kamniške gimnazije, a je koronavirus le nekaj dni pred načrtovano proslavo, na kateri bi bil tudi predsednik Borut Pahor, načrte pokvaril. Zaposlenim je lani sicer uspelo izdati zbornik, večine drugih načrtovanih prireditev ob jubileju pa jim ni uspelo izpeljati.

In da obletnica le ne bi šla mimo Kamničanov, ki z gimnazijo dihajo že sedem desetletij, so konec minulega tedna na Šutni odprli razstavo na prostem z naslovom Že 70 let smo kamniški obrazi prihodnosti. »Veseli me, da nam je skorajda ob letu osorej uspelo realizirati razstavo in jo prikazati širši javnosti. Ujeli smo trenutke 70-letnega delovanja naše šole. Šole, ki je najprej bogatila kamniški prostor z gimnazijskim programom, to je bilo pred sedemdesetimi leti, pred štiridesetimi leti se ji je pridružil program ekonomskega tehnika, v zadnjih desetih letih pa našo šolo bogati še program predšolske vzgoje. Želim vam, da uživate v razstavi, in naj se vas dotakne vsakega na svoj način,« je na odprtju sporočila ravnateljica šole Bernarda Trstenjak, tudi nekdanja dijakinja Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik (GSŠRM).

Nekdanji dijak šole je tudi župan Matej Slapar, ki je prepričan, da šola ustvarja najboljše kadre in da ji v Sloveniji ni para. »V imenu občine in občanov se vam iskreno zahvaljujem, da ste v vseh teh sedemdesetih letih vzgojili na tisoče mladih iz naše regije. Prepričan sem, da ste dali vsem dobro popotnico za življenje. Mnogo mladih je šlo iz kamniške srednje šole polnih znanja in mislim, da smo prav vsi Kamničani ponosni na to, da imamo v svojem prostoru tako kakovosten srednješolski zavod. Da šola deluje na tako visokem nivoju, je gotovo zasluga vseh generacij profesoric in profesorjev ter vodstev, ki dajete znanje mladim in bogatite to našo skupnost.«

Razstava je razdeljena v dva dela. Del postavitve z naslovom Skozi čas je posvečen dogodkom v preteklosti. Nadaljujejo s predstavitvijo izobraževalnih programov ter neštetih dejavnosti, ki se odvijajo med poukom različnih predmetov in modulov. Pomemben del razstave je tudi tisti, kjer se najpogosteje srečujejo z občani, imenovali so ga Obrazi dijaških maistrovin. To so številni dogodki, ki jih prirejajo za otroke in odrasle v vrtcih in šoli, na različnih prizoriščih v mestu ter na malem in velikem odru Doma kulture Kamnik. Dopolnjujejo jih z utrinki s tekmovanj, ekskurzij in izmenjav.

Razstava bo na Šutni na ogled do konca februarja.