Sanacijski sistem deluje

Direkcija Republike Slovenije za vode je za potrebe izboljšanja stanja Blejskega jezera lani poleti opravila pregled ter obsežno podvodno in geodetsko snemanje sistema sanacijskih naprav v jezeru.

Bled – Zaradi slabšanja kakovosti jezerske vode, cvetenja jezera in vse večje onesnaženosti je bilo nujno preveriti stanje cevovodov in natege, ki skrbijo za splakovanje in prezračenost predvsem spodnjih plasti Blejskega jezera, so sporočili z Direkcije RS za vode. Zadnji pregled so namreč izvedli pred dvajsetimi leti. Lani poleti so tako opravili pregled ter obsežno podvodno in geodetsko snemanje sistema sanacijskih naprav v jezeru. Potapljači Društva za podvodne dejavnosti Bled so opravili več kot devetdeset potopov in pregledali tri kilometre cevovodov.

Sistem sanacijskih naprav Blejskega jezera obsega dovodni sistem čiste vode Radovne v Blejsko jezero, ki je bil vzpostavljen leta 1964, in natego oziroma odvodni sistem hipolimnijskih vod iz Blejskega jezera za odstranjevanje onesnaženih spodnjih plasti jezerske vode, ki je bil zgrajen leta 1981. Omenjeni sistem sanacijskih naprav opravlja pomembno funkcijo pri izboljšanju ter zagotavljanju in ohranjanju kakovostnega stanja vodnega telesa Blejskega jezera, so poudarili na direkciji za vode. Ob pregledu sistema na dovodu niso zaznali poškodb ali nepredvidenih iztokov vode, na ustjih cevi pa so vidni močni sledovi delovanja vodnega toka, kar pomeni, da voda Radovna v Blejsko jezero doteka. Prav tako niso opazili poškodb na cevovodih odvoda oziroma nategi Blejskega jezera. »Evidentirano je sesanje na vtoku v cevi in na perforiranem odseku cevovodov. Sesanje zunaj predvidenih mest ni bilo zabeleženo,« so še pojasnili na direkciji za vode in dodali, da natega Blejskega jezera torej ustrezno deluje. »S pregledom je bilo ugotovljeno, da kljub starosti obe funkcionalni celoti sistema sanacije Blejskega jezera, tako dovodni kot odvodni del, opravljata namensko funkcijo in delujeta.«