Dan za mentalno zdravje

Dijaška skupnost Gimnazije Kranj bo danes, 26. januarja, pripravila »dan alternativnega pouka« oziroma dan za mentalno zdravje Dan ZaMe.

Kranj – »O duševnem zdravju se premalo oziroma sploh ne govori, ker je s tem še vedno povezana velika stigma. Zato o tem vemo premalo in ne znamo oziroma si ne upamo poiskati pomoči, ko jo potrebujemo, ter tako poskrbeti zase in svoje mentalno zdravje,« ugotavljajo dijaki Gimnazije Kranj, ki so se zato odločili za projekt Dan ZaMe, s katerim želijo spodbuditi pogovor o tej temi. K temu jih je spodbudilo izrazito poslabšanje mentalnega zdravja, ki so ga pri dijakih opazili v decembru. Zato so prepričani, da je skrajni čas, da se o duševnem zdravju začnemo pogovarjati naglas.

Z Dnevom ZaMe želijo ozavestiti dijake o pomenu mentalnega zdravja in zmanjšati družbeno stigmo okoli tega. S pomočjo profesoric in socialnih delavk bodo med 7.45 in 12.55 organizirali predavanja in delavnice v zvezi z duševnimi težavami in stiskami v času epidemije, ki jih bodo izvajali priznani strokovnjaki. Med drugim bo mogoče prisluhniti predavanju Janija Prgiča z naslovom Psihološko zdravje mladostnikov, na katerem bodo mladi lahko izvedeli več o delovanju naših možganov in kako je mogoče vplivati nanje, da bo psihološko zdravje čim bolj stabilno. Na psihološko zdravje namreč vpliva ogromno dejavnikov, od katerih na številne niti pomislimo ne. »Na srečanju se bomo dotaknili številnih tem, tudi nevrotoksinov, spolnosti, socialnih dejavnikov in podobno.« Matej Tušak bo na predavanju Življenje v izolaciji in motivacija za učenje spregovoril o negativnih vplivih izolacije na ljudi in njihovo duševno stanje, spoznati pa bo mogoče tudi načine, kako lahko te težave omilimo in se z njimi učinkovito soočimo. Spregovoril bo še o tem, kaj lahko dijaki sami storijo, da bi njihova motivacija za delo oziroma učenje ostala čim višja in kako samega sebe motivirati, da bi lahko svoje želje in pričakovanja v zvezi z učno uspešnostjo in kariero dosegli kljub težavam, ki jih je prinesla koronakriza. Sara Pavlović bo spregovorila o depresiji in anksioznosti, ki se velikokrat pojavljata skupaj. »Pogovarjali se bomo o simptomih, vzrokih in ukrepih pomoči, h katerim se lahko zatečemo, če opazimo katerega od simptomov.« Predstavili bodo tudi izkušnjo njihove nekdanje dijakinje, zdaj študentke psihologije, ki se tako z depresijo kot z anksioznostjo še vedno bori. »Skupaj bomo razbijali mite, ki se pojavljajo okoli duševnih bolezni, specifično prav okoli depresije.« Tristan Rigler pa bo na predavanju z naslovom Psihologija množic in teorije zarote govoril o problematiki, ki jo srečuje pri svojem delu z adolescenčno populacijo – o teorijah zarote v odvisnosti od osebnostnih lastnosti posameznika, o občutku nemoči ob travmatičnem udarcu človeški iluziji vsemogočnosti, cepljenju in podobno. Organizatorji obljubljajo še številna druga zanimiva predavanja in interaktivne delavnice, s katerimi bodo lahko poglobili znanje o duševnem zdravju in kako ga vzdrževati.