Na Gorenjskem je včeraj potekalo testiranje s hitrimi antigenskimi testi za zaposlene v vrtcih in šolah, posnetek je iz avle Mestne občine Kranj. / Foto: Gorazd Kavčič

V Sloveniji potrdili angleški sev virusa

Predsednik vlade Janez Janša je potrdil, da so v Sloveniji v soboto odkrili prvo osebo, ki je pozitivna na bolj nalezljiv angleški sev koronavirusa. »Glede sproščanja ukrepov bo ta teden potreben ponovni premislek,« je še dejal.

Ljubljana, Kranj – O prvem potrjenem primeru angleškega seva virusa je premier Janez Janša povedal: »Gre za državljana Kosova, ki ima v Sloveniji začasno prebivališče. V Slovenijo je prišel iz Belgije. O tem smo bili obveščeni preko evropskega sistema za zgodnje obveščanje. Belgijske oblasti so nas obvestile, da je pri nas oseba, ki je bila pri njih testirana in odkrita kot pozitivna na angleški sev koronavirusa 16. januarja.« V Slovenijo je ta oseba pripotovala v soboto – in to z izvidom testa, ki je bil negativen. »Kasneje se je odkrilo, da je imela oseba dva testa, pozitivnega in negativnega, ob vstopu v državo in že prehodu drugih meja med Belgijo in Slovenijo pa je uporabila samo negativni test. Pristojni to raziskujejo.« Premier je še dejal, da oseba, vsaj po lastnih zagotovilih, ni bila v rizičnem stiku, kar tudi preverjajo, poslana pa je bila v izolacijo.

Od slovaške vlade smo v Slovenijo dobili nekaj tisoč testov, ki so občutljivi samo na angleški sev. Že so začeli presejati vzorce (odvzete od 11. januarja naprej) v vseh slovenskih regijah.

Vlada je prejšnji teden odločila o delnem sproščanju ukrepov v epidemiološko ugodnejših regijah (tudi Gorenjski), danes naj bi se odprli vrtci za vse otroke in šole za učence prve triade. Včeraj tik pred zaključkom časopisne redakcije pa je premier v državnem zboru na poslansko vprašanje pojasnil, da vlada še ne ve, ali se bo pouk danes res lahko začel, glede na novo situacijo z angleškim sevom.

Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na ravni države je bilo v nedeljo 1232, hospitaliziranih je bilo včeraj zjutraj 1173 covidnih bolnikov. V intenzivni negi se jih je zdravilo 192, za posledicami te bolezni pa je v nedeljo umrlo 19 ljudi. »Trenutne razmere so podobne tistim na začetku novembra. Ker se dobro spomnimo, kako zahteven je bil november, in posebej zato, ker se spet odpirajo šole, je izredno pomembno, da se vsi držimo samozaščitnih ukrepov,« je na včerajšnji novinarski konferenci opozorila vladna govorka Maja Bratuša.

Glede na resno epidemiološko stanje in potrjen angleški sev virusa pri nas bo po besedah predsednika vlade glede sproščanja ukrepov potreben ponovni premislek.

Zgled dobre prakse organizacije cepljenja

Direktor NIJZ Milan Krek se je v petek v Kranju sestal z vodstvom Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) in Zdravstvenega doma (ZD) Kranj in se seznanil s potekom cepljenja proti covidu-19 ter pripravami na množično cepljenje. Krek je poudaril, da je bilo že do sedaj cepljenje na Gorenjskem zelo dobro organizirano in da bi bilo smiselno te izkušnje prenesti širše v slovenski prostor. Kot je dejal, je na nivoju OZG zelo dobro vzpostavljen sistem evidence prijavljenih na cepljenje, obenem so z organiziranimi cepilnimi mesti razbremenili zdravnike splošne oziroma družinske medicine. »Vzpostavili so tudi nov informacijski sistem, ki omogoča manj birokratskih procesov, kot jih je sicer s papirologijo.«

Po podatkih Covid-19 Sledilnika je bilo v Sloveniji doslej cepljenih nekaj manj kot 49 tisoč ljudi, od tega z drugim odmerkom nekaj manj kot sedem tisoč.

Direktor OZG Jože Veternik je povedal, da cepljenje proti covidu-19 trenutno poteka na šestih cepilnih mestih po Gorenjskem. »Kot veste, smo že cepili zdravstvene delavce in sodelavce, stanovalce domov za starejše in tam zaposlene ter prejšnji teden prvič občane, starejše od osemdeset let. Glede na predvideno dinamiko dobave cepiv na Gorenjskem pričakujemo množičnejše cepljenje konec februarja oziroma marca,« je poudaril Veternik. Na nivoju OZG se je že cepilo od šestdeset do sedemdeset odstotkov zaposlenih. Spletno mesto https://cepljenje.ozg.si/ za prijavo na cepljenje občanov na nivoju OZG deluje od 5. januarja, cepijo pa po vrstnem redu, kot ga je določilo ministrstvo za zdravje. Doslej se je na cepljenje prijavilo približno deset odstotkov Gorenjcev. Direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura, dr. med., je pozvala vse, ki se še niso prijavili, da to storijo.

Nadgradili aplikacijo #OstaniZdrav

Nadgrajena aplikacija z oznako 1.10.1 je že na voljo uporabnikom sistema Android. Nizko tveganje je zdaj razdeljeno na dve stanji: če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, je stopnja tveganja nizka, kar kaže zelena obarvanost. Če pa je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, se aplikacija obarva oranžno. Stanje tveganja za okužbo je posodobljeno do šestkrat na dan. Posodobljena so priporočila, kako ravnati v primeru večjega tveganja. Dodani sta povezavi na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni in na spletni obrazec NIJZ, kjer lahko uporabnik v primeru potrjene okužbe pridobi TAN-kodo, pa tudi povezava na spletno stran gov.si, kjer je objavljena video predstavitev aplikacije v znakovnem jeziku.