Vinko Tepina, pomorščak in župan z Jezerskega

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (286)

Marsikdo bi šel stavit, da je občina Jezersko na Gorenjskem, vendar pravijo, da geografsko pripada Koroški. Tako je bilo res do leta 1919, ko je bila takratna Avstro-Ogrska dualistična država, ki je nastala po ustavni reformi Avstrijskega cesarstva leta 1867 in je obstajala do leta 1918. Sedaj je ena od občin v Republiki Sloveniji. Na severu meji na Avstrijo, na jugu pa na občino Preddvor. Med njene zanimivosti sodijo naravne znamenitosti slap Čedca, kamnolom lehnjaka, izvir jezerske slatine, izvir Kokre, izvir Jezernice, Ankova slapova, ledenik pod Skuto, vaške lipe, jesenovi drevoredi, Makekova tisa …

Seveda gre za klene in zavedne Slovence. Eden od njih je bil tudi gorski vodnik, reševalec in župan Vinko Tepina, ki se je rodil 20. januarja 1889 na Jezerskem. Strmčov Cene po domače je s svojim delom in življenjem močno zaznamoval Jezersko v času od konca prve do začetka druge svetovne vojne. Zanimivo, da je človek iz visokogorskega sveta med drugim od leta 1911 do konca druge svetovne vojne služil tudi v mornarici, kamor se je prijavil leta 1911 in bil leta 1915 sprejet za služenje ter ostal do konca vojne.

Vinko Tepina je bil sicer po poklicu mizar, udejstvoval pa se je tudi na mnogih drugih področjih. Na primer na dramskem in glasbenem, bil je gorski vodnik in reševalec, lovec ter tudi oskrbnik Češke koče ter seveda pomorščak in župan Jezerskega. Umrl je na Jezerskem 20. januarja 1960.

Že pred prvo svetovno vojno se je pridružil moškemu pevskemu zboru, ki je deloval na Jezerskem. Po vojni se je zbor preoblikoval v mešani pevski zbor. Do ustanovitve stalne reševalne postaje v letu 1940 je bil vodja reševalnega moštva Slovenskega planinskega društva za okoliš Kranj – Jezersko. S sinom je leta 1934 vodil reševalno akcijo, ki je sledila odmevni nesreči na Grintovcu. V prvem letu druge svetovne vojne so jezerski planinci na pobudo Vinka Tepine, ki je bil takrat oskrbnik Češke koče, znosili opremo koče v dolino in jo tako ohranili za povojni čas, ko so kočo znova odprli – že spomladi leta 1946.

Med nemško okupacijo je Tepina opravljal tudi župansko funkcijo in z diplomatskim ravnanjem obvaroval vas pred pobijanjem talcev in požigi domačij. Bil je eden izmed ustanovnih članov Lovske družine Jezersko, ki je delovala od ustanovitve leta 1946 do leta 1949, ko je njihovo lovišče prešlo med državna lovišča republiškega pomena.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

Na Gašteju pri Kranju se je 18. 1. 1875 rodil arheolog, etnograf, čebelar, duhovnik, redovnik benediktinec Valter (pri krstu Franc) Schmid (Šmid). Leta 1902 je zapustil samostan in se posvetil študiju geografije, zgodovine in arheologije na univerzi v Gradcu ter promoviral leta 1904 z disertacijo o nastanku in izdaji Dalmatinove biblije. Leta 1909 je zaradi poroke prestopil v evangeličansko vero in bil odpuščen iz službe.

Na Povljah se je 18. 1. 1914 rodil poveljnik vaške straže Anton Perne. Na Turjaškem gradu je bil v posadki okoli sedemsto vaških stražarjev poveljnik obrambe pred napadi partizanske brigade Franceta Prešerna. Odpeljan je bil v Velike Lašče in tam ustreljen.

V Mačah (pri Bistrici v Rožu na Koroškem) se je 19. 1. 1801 rodil farmacevt in lekarnar Sebastijan Šavnik. Leta 1832 je prišel v službo v lekarno U. Pirca v Kranju. Leta 1835 je odkupil lekarno od Pirčeve vdove. V letih 1864–1866 in 1869–1872 je bil župan Kranja.

V Smledniku se je 20. 1. 1874 rodil skladatelj in učitelj Vinko Krek. Svojo učiteljsko pot je zaključil kot nadučitelj v Trbojah. Leta 1901 je moral na rusko fronto, kjer je bil leta 1914 ranjen. Umrl je v leseni baraki na Poljskem, ki so jo zažgali Rusi.