Virtualni pohod po Poti kulturne dediščine

Tradicionalni pohod ob osmem februarju v žirovniški občini se bo letos odvijal virtualno, po Poti kulturne dediščine bo pohodnike vodil France Prešeren. Rdeča nit praznika bo kultura dialoga.

Virtualni pohod se bo 8. februarja začel ob 8. uri, popestrili ga bodo tudi Aleksander Mežek, Boštjan Gorenc - Pižama in Rok Terkaj - Trkaj.

Žirovnica – Tradicionalni pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki ga ob slovenskem kulturnem prazniku pripravljajo v rojstnih krajih Franceta Prešerna, se bo letos odvijal virtualno. Na pohod po eni najstarejših slovenskih tematskih poti se tako ljubitelji kulture 8. februarja ne bodo podali peš, temveč kar iz udobja domačega naslonjača. Organizatorji, med njimi Zavod za turizem in kulturo Žirovnica in Občina Žirovnica, pripravljajo zanimiv virtualni sprehod na spletni strani visitzirovnica.si in Youtube kanalu.

Po poti bo obiskovalce vodil France Prešeren v podobi animiranega lika, vzdolž poti pa jih bo presenetila lepa slovenska pesem, sodelovali bodo Aleksander Mežek, Boštjan Gorenc - Pižama in Rok Terkaj - Trkaj, učenci OŠ Žirovnica in župan Leopold Pogačar.

Slednji je v imenu Občine Žirovnica tudi predlagal, naj bo rdeča nit in izpostavljena tema ob letošnjem kulturnem prazniku kultura dialoga.

»Trenutno stanje in vse, kar je povezano z obvladovanjem epidemije, se zažira v vse pore našega življenja. Tako nam jo je virus zagodel tudi pri obeležitvi slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja. Naj zaradi tega slovesnost ob praznovanju kulturnega praznika, ki ga kot edini narod na svetu obeležujemo v obliki državnega praznika, ne izgubi pomena. Nasprotno, mislim, da je ta čas odlična priložnost, da opozorimo na stanje naše kulture v luči novega koronavirusa v smislu zagotavljanja pogojev za delo vsem kulturnim delavcem in ustanovam. Ne nazadnje naj bo pridevnik kulturni na ta dan tudi opomnik na kulturo dialoga na vseh nivojih življenja in odločanja. Ta namreč v času epidemije zelo pada. Predvsem se znižuje nivo komunikacije v političnem dialogu, pa tudi na družabnih portalih, kjer ljudje v imenu pravic ali poti za doseganje svojih interesov vedno bolj uporabljajo sovražne in žaljive besede,« je pobudo pojasnil župan.