Nova začasna vladna govorka o aktualnem stanju glede covida-19 Maja Bratuša na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Včeraj skupaj 1769 testiranj in 293 novih okužb

»V svoji oceni epidemiološke situacije bom previdna, vendarle pa se kaže umirjanje, za katero si res želim, da ga bomo potrdili tudi s podatki o okuženih in hospitaliziranih v naslednjih dneh,« je danes povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.

Ljubljana – Včeraj so opravili 1404 testiranja s PCR-testi, potrdili so 270 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 19,2-odstoten. Opravili so tudi 365 hitrih antigenskih testov in potrdili 23 okužb, delež pozitivnih izvidov je bil nekaj čez šestodstoten. Po deset novih okužb so potrdili tudi v mestni občini Kranj in občini Kamnik. Sedemdnevno povprečje okužb na ravni države je bilo včeraj 1366, kar pomeni, da smo še nad prvim kriterijem 1350, ki bi omogočil sproščanje ukrepov in prehod v rdečo fazo. Hospitaliziranih je bilo včeraj 1237 covidnih bolnikov, kar pomeni, da še presegamo tudi drugi kriterij za sproščanje ukrepov, zgornjo mejo 1200 hospitaliziranih bolnikov. V intenzivni negi jih je bilo 184. Umrlo je včeraj 26 covidnih bolnikov, skupaj že več kot 3200.

Državna sekretarka Marija Magajne je na današnji novinarski konferenci povedala, da vse slovenske bolnišnice delujejo kot ena, da so lahko med seboj solidarne in da poskušajo pokrivati področja na način, da je zagotovljena oskrba vsem, ki jo potrebujejo. Zasedenost na intenzivnih oddelkih je visoka, vendar je situacija stabilna in obvladljiva. »V svoji oceni epidemiološke situacije bom previdna, vendarle pa se kaže umirjanje, za katero si res želim, da ga bomo potrdili tudi s podatki o okuženih in hospitaliziranih v naslednjih dneh,« je povedala državna sekretarka in dodala: »Še nekaj zahtevnih tednov nas čaka, dokler se ne bodo začeli kazati učinki precepljenosti. Dotlej moramo delati vse na tem, da se okužbe ne bodo širile.« Še naprej svetuje upoštevanje preventivnih ukrepov, kot so nošenje zaščitne maske, socialna distanca, higiena rok in kašlja ter tudi zadostno število testiranj: »Množično testiranje z uporabo hitrih antigenskih testov se bo nadaljevalo in na ta način omogočilo hitro prepoznavanje morebitnih oseb, ki so nosilci virusa oziroma oseb z blagimi obolenji.« Hitri testi za množično testiranje zadoščajo kriterijem nacionalnih smernic glede občutljivosti in specifičnosti, je še poudarila Marija Magajne in napovedala dobavo več kot enega milijona hitrih antigenskih testov v Slovenijo iz skupnega javnega evropskega naročila, ki ga bo Evropska komisija zaključila predvidoma do konca januarja.