Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski do leta 2026. / Foto: arhiv GG

Naporno zbiranje poslanskih podpisov

Ustavno sodišče zadržalo izvrševanje zakona

Ustavno sodišče je v ponedeljek sporočilo, da je do dokončne odločitve o ustavni skladnosti zadržalo izvrševanje zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski do leta 2026, zadevo pa bo obravnavalo absolutno prednostno. Po oceni ustavnega sodišča bi namreč izvrševanje zakona, če bi se izkazalo, da je protiustaven, povzročilo hujše škodljive posledice, kot če se morebiti ustavnoskladen zakon relativno kratek čas do končne odločitve sodišča ne bi izvrševal. Opozorilo je še, da so za letošnje in prihodnje leto sredstva za naložbe v Slovenski vojski v proračunu, ki je pravna podlaga za financiranje javne porabe, tako ali tako že zagotovljena in se bodo investicije, načrtovane za ti dve leti, lahko izvajale. Sodišče je sprejelo sklep s šestimi glasovi proti trem. Proti so glasovali sodniki Dunja Jadek Pensa, Marko Šorli in Klemen Jaklič, slednji je podal odklonilno ločeno mnenje. Zahtevo za ustavno presojo in predlog za začasno zadržanje je podal koordinator Levice Mesec, ki je odločitev ustavnega sodišča pozdravil in dejal, da je bila prepoved referenduma o tem zakonu »eno najbolj nedemokratičnih dejanj v zgodovini Slovenije«. Na ministrstvu za obrambo so izrazili pričakovanje, da bo ustavno sodišče dokončno odločilo brez odlašanja v čim krajšem možnem roku. V nasprotnem primeru bi tako rekoč dodatno leto izgubile vse ključne obrambne investicije, s tem pa bi se še poglobilo sedanje protiustavno stanje. Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski, ki do leta 2026 predvideva skupaj za 780 milijonov evrov vojaških naložb, večji del za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine z nakupi oklepnih vozil, je državni zbor sprejel novembra.

Zbiranje podpisov poslancev za konstruktivno nezaupnico

V sredo se je prvak DeSUS in potencialni kandidat za mandatarja Karl Erjavec sestal z vodji strank KUL, ki namerava danes v državni zbor vložiti konstruktivno nezaupnico aktualni vladi. Že v torek se je Erjavec sestal s poslanci DeSUS-a in po šesturni razpravi sporočil, da bodo vsi štirje poslanci prispevali podpise pod konstruktivno nezaupnico. A po sredinem sestanku s koalicijo KUL se je izkazalo, da Erjavec še nima povsem zagotovljenih vseh 43 podpisov opozicijskih poslancev (iz izjemo SNS-ja) ter da imajo podpise DESUS-ovih poslancev le deponirane. Predsednik SMC-ja in gospodarski minister Zdravko Počivalšek je ob zadnjem dogajanju glede napovedane vložitve konstruktivne nezaupnice tvitnil, da je že čas, da se preštejejo v parlamentu in se potem lahko vsi skupaj osredotočijo na epidemijo in ekonomsko krizo. Kot je znano, je za uspeh nezaupnice potrebnih 46 poslanskih glasov.

STA bo prejel plačilo

Slovenska tiskovna agencija (STA) bo vendarle prejela plačilo za izvajanje javne službe od oktobra naprej, kar so po sporu med Uradom vlade za komuniciranje (UKOM) in STA-jem decembra na predlog SMC-ja uzakonili v sedmem protikoronskem zakonu. Ukom, ki je zavrnil plačilo nadomestila za opravljanje javne službe in računov za opravljene storitve STA za potrebe vladne administracije za oktober in november lani, pristopil pa tudi še ni k sklenitvi pogodbe za financiranje javne službe za letos, je sicer po sprejetju PKP7 evropsko komisijo zaprosil za mnenje, ali je neposredna zakonska obveznost plačila skladna s pravili EU o konkurenci, zlasti s pravili o podeljevanju državnih pomoči. Evropska komisija je odgovorila, da njeno soglasje za dodelitev pomoči nacionalni tiskovni agenciji v višini do 15 milijonov evrov ni potrebno. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič iz stranke SMC je ta teden zavlačevanje vlade pri izpolnjevanju zakonskih obveznosti do STA označil za nedopustno. Iz Ukoma so včeraj vendarle sporočili, da je bilo začasno, do dokončne odločitve Evropske komisije, odobreno izplačilo v okviru določb PKP7.

Beseda leta je karantena

V glasovanju za besedo, ki je najbolj zaznamovala leto 2020, ki ga je pripravil Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je največ glasov prejela beseda karantena. Za njo sta se zvrstili kolesarjenje in 14 dni. Med kandidatkami so bile še besede cepivo, mehurček, pozitiven, predihovalnik, rahljanje, šolotožje, zoom in neleto. Za kretnjo leta 2020 so razglasili koronavirus oz. covid-19, za naj pesmi lanskega leta pa pesmi Naša vojna anonimnega avtorja in Leto prekleto Ranke Ivelja.