Voda dragoceno bogastvo narave

Na Jezerskem so lani poleti izvajali analize vodnih virov in merili tudi njihovo energetsko vrednost.

Jezersko – Decembra so člani občinskega sveta na Jezerskem prisluhnili poročilu o merjenju energije izbranih vodnih točk v Karavankah in Kamniško-Savinjskih Alpah, ki je potekalo v okviru operacije Bogastvo narave. Gre za projekt LAS Gorenjska košarica, ki jo delno financira Evropska unija iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (v programskem obdobju 2014–2020). Poročala sta Uroš Brankovič in Rajko Slapnik. Junija in julija lani je bilo v občinah Preddvor, Jezersko, Cerklje, Kranj, Tržič in Kranjska Gora skupno izmerjenih 38 vodnih izvirov, predvsem v gorskih in hribovnatih območjih (Kamniško-Savinjske Alpe in Karavanke ter vznožja). Od teh jih trinajst izkazuje povečano energijsko vrednost v vodi, ki blagodejno deluje na naše počutje ter telesu energijsko pomaga tako preventivno kakor tudi kurativno v procesu zdravljenja. Na Jezerskem so merili energijsko vrednost Lehnjakovega izvira, jezerske slatine, potokov Jezernica in Mlinščica. Poleg energijske vrednosti so merili tudi fizikalne, kemične in mirkobiološke lastnosti izvirske vode.

Kakovost vode v alpskem prostoru je izjemnega pomena, sta poudarjala sogovornika, in pomembno je, da jo takšno ohranimo zanamcem. Povsod v svetu ni samoumevno, da voda priteče iz pipe in da jo brez skrbi pijemo. Namen akcije je ozavestiti ljudi o stanju vodnih virov in o skrbi zanje. Meritve pa so tudi v funkciji promocije: kakovost vode je namreč eden od elementov, pomemben za turistično ponudbo krajev z neokrnjeno naravo. Kot so ob tem še izvedeli na Jezerskem, se bo v prihodnjih dveh letih še nadaljevalo povezovanje vodnih virov s potmi v Kamniško-Savinjskih Alpah.

Svetniki so izrazili zadovoljstvo s projekti, ki kažejo na kakovost naravnih virov. Več pa bi kazalo narediti za prepoznavnost manj znanega lehnjakovega izvira, čeprav se svetniki ob tem tudi sprašujejo, ali niso ti manj obljudeni kraji z vodnimi viri dobro ohranjeni ravno zato, ker so manj obljudeni. Ali torej voditi obiskovalce k izvirom in s tem tvegati, da se izgubi njihova kakovost? Na to, kako promovirati vodno bogastvo, nameravajo biti vsekakor pozorni, ko bo na vrsti izvedbeni del projekta Vodne poti v Kamniško-Savinjskih Alpah.