Notranji minister Aleš Hojs je povedal, da še naprej velja takšna omejitev gibanja kot doslej. / Foto: posnetek zaslona

Večino ukrepov je vlada podaljšala

Šolanje na daljavo vsaj še do 18. januarja. Jutri se znova zapirajo žičniške naprave, obratovale bodo lahko le za profesionalne kategorizirane športnike za izvedbo tekem in treningov.

Brdo pri Kranju – Na Brdu pri Kranju se je vlada danes seznanila z epidemiološko sliko v državi in ukrepi za obvladovanje epidemije. Vlada je podaljšala veljavo večine ukrepov oziroma odlokov. Odlok o šolanju na daljavo je podaljšala do 18. januarja, odprte pa ostajajo šole in zavodi s prilagojenim programom.

Notranji minister Aleš Hojs je povedal, da omejitev gibanja ostaja še naprej na način, kot velja sedaj, podaljšanje veljavnosti se premakne z 11. na 18. januar. Iz odloka so izvzeli samo deveti člen, ki se je nanašal na prehajanje meja med nedavnimi prazniki. Kot je pojasnil, bo večja sprememba pri prehajanju državne meje na schengenskih in drugih točkah glede testov okuženosti. »Odlok začne veljati v soboto. Prehod schengenske meje in kontrolnih točk bo možen tako s PCR-testom kot hitrim antigenskim testom. V primeru hitrega testa velja, da mora biti narejen v državah članicah EU oziroma schengenskega območja, za PCR-teste pa velja, da ga ljudje lahko opravijo tudi v tretjih državah v tistih institucijah, ki so navedene na spletni strani NIJZ,« je pojasnil minister Hojs. S spremembo tega odloka se ukinja izvajanje hitrih testov, ki jih je država izvajala med božičem in novim letom na petih mejnih točkah.

Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je povedal, da se javni potniški promet še naprej izvaja v omejenem obsegu. Nova pa je odločitev glede uporabe žičniških naprav, obratovanje je z jutrišnjim dnem znova prepovedano. »Epidemiološka slika je žal zelo zaskrbljujoča, prav tako napovedi. Posledično pričakujemo še večjo zasedenost bolnišničnih kapacitet. Poškodbe, ki so sestavni del rekreacijskega smučanja, bi pomenile še dodatno obremenitev za bolnišnice, za zdravstveno osebje. Tega pa si nihče ne želi,« je pojasnil Vrtovec in dodal, da pa odlok dovoljuje uporabo žičniških naprav za profesionalne kategorizirane športnike za izvedbo tekem in treningov. Zagotovil je še, da bo država pomagala lastnikom žičnic.