Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec je ta teden povedal, da KUL konstruktivne nezaupnice še ne bo vložil, ker potrebuje še glasove poslancev SMC-ja. / Foto: arhiv GG

Premalo podpore za vložitev nezaupnice

Erjavec: KUL potrebuje podporo SMC-ja

Čeprav je predsednik DeSUS-a Karl Erjavec kot morebitni kandidat za mandatarja morebitne nove vlade napovedoval, da bo koalicija KUL do konca leta v državni zbor vložila konstruktivno nezaupnico sedanji vladi pod vodstvom Janeza Janše, pa se to ne bo zgodilo. Erjavec je v ponedeljek po sestanku s strankami KUL (LMŠ, DS, Levica in SAB) dejal, da koalicija potrebuje še nekaj glasov oziroma podporo stranke SMC, katere predstavnike so zato povabili na pogovore. »Mi razumemo, da je to stranka, ki ne deli takšnih vrednot, ki jih ima aktualna vlada, ko gre za vladavino prava in kršitev ustavnih načel, gre za liberalno stranko in pričakujem v tem tednu, da bodo pripravljeni tudi na pogovor o tem, kakšne so možnosti, da ustavijo to denormalizacijo te države,« je dejal Erjavec, ki napoveduje, da bi nova vlada v primeru izvolitve dokončala mandat. Podpredsednik SMC-ja in predsednik državnega zbora Igor Zorčič pa je pred včerajšnjo sejo sveta stranke dejal, da Erjavčevo zagotovilo o delu nove vlade do konca mandata ne igra nobene vloge. Pred odločitvijo SMC-ja za pogovore z Erjavcem in strankami KUL v stranki pričakujejo pogovore in povezovanje med opozicijskimi strankami, zlasti LMŠ-ja, SAB-a in DeSUS-a. Le tako bodo pokazale, da so zmožne preseči nesoglasja in »narcisizem majhnih razlik«, zaradi katerih je propadla prejšnja vlada, je poudaril. Za uspešnost konstruktivne nezaupnice je potrebnih najmanj 46 glasov poslancev, KUL-u tako primanjkujejo vsaj trije glasovi.

Večina dostopnih cest zgrajena

Konzorcij podjetij Kolektor CPG in Euro-Asfalt je do ponedeljka zaključil 22 od skupno 24 dostopnih cest, po katerih bodo v času gradnje drugega tira prevažali gradbeni material, preostali cesti pa bodo končali do pogodbenega roka 28. februarja prihodnje leto, so sporočili iz Kolektorja. Po zagotovilih družbe gradbena dela na dostopnih cestah potekajo hitro, učinkovito in v skladu z najvišjimi standardi gradbene stroke. Družba 2TDK sicer še ni izbrala izvajalca za glavna gradbena dela na drugem tiru. Gradbinci, ki jim je bila priznana usposobljenost za gradnjo, imajo do 1. februarja 2021 čas za oddajo ponudb.

Polovica se je pripravljena cepiti

Polovica Slovencev se je pripravljena cepiti proti covidu-19 takoj, ko bo mogoče, je pokazala raziskava študentov Univerze v Mariboru, Sledilnika za covid-19 in Valicona. Dvajset odstotkov vprašanih je odgovorilo, da se namerava zagotovo cepiti, verjetno se jih bo cepilo 29,5 odstotka, 31 odstotkov se jih verjetno ne namerava cepiti, 19 odstotkov pa zagotovo ne. Petinpetdeset odstotkov sodelujočih v anketi tudi meni, da bi moralo biti cepljenje obvezno za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov. Proti temu je 31 odstotkov vprašanih, 14 odstotkov pa o tem ni imelo mnenja. Skoraj deset odstotkov anketiranih je že bilo okuženih z novim koronavirusom, 82 odstotkov jih osebno pozna nekoga, ki je bil okužen, 36 odstotkov pozna osebo, ki je zaradi okužbe potrebovala zdravljenje v bolnišnici, 23 odstotkov pa tudi nekoga, ki je zaradi okužbe umrl. Pri podajanju informacij o cepljenju 61 odstotkov vprašanih zaupa mnenju strokovnjakov, 54 odstotkov strokovnim člankom in rezultatom raziskav, 46 odstotkov Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje. Najmanj (sedem odstotkov) jih zaupa alternativnim razlagam na družabnih omrežjih in znancem, ki niso zaposleni v zdravstvu (deset odstotkov). Vladi pri tem zaupa ali popolnoma zaupa 21 odstotkov vprašanih, dnevnim časopisom 26 odstotkov, poročilom na radiu ali televiziji pa 33 odstotkov vprašanih. Med ukrepi za zajezitev epidemije so vprašani kot najbolj moteča ukrepa ocenili omejitev gibanja na občino prebivališča (56 odstotkov) ter zaprtje vrtcev in šol (47 odstotkov). Spletno anketo so izvedli na reprezentativnem vzorcu 516 članov spletnega panela JazVem 21. in 22. decembra.

Pogreb Mojmirja Sepeta z vojaškimi častmi

Vlada je v torek na dopisni seji sklenila, da se za preminulega skladatelja Mojmirja Sepeta organizira pogreb z vojaškimi častmi. Velikan slovenske zabavne glasbe, skladatelj zabavne glasbe in dirigent, je v 91. letu starosti umrl na božični večer 24. decembra. Mojzes, kot je bil njegov vzdevek, je v zakladnico slovenskih zimzelenih melodij prispeval skladbe, kot so Poletna noč, Zemlja pleše, Brez besed, Med iskrenimi ljudmi, Malokdaj se srečava, S teboj, Pridi, dala ti bom cvet, Uspavanka za mrtve vagabunde, Ribič, ribič me je ujel, Ljubi, ljubi, ljubi ...