Jeseniško črno žlindro bodo uporabili pri gradnji grbinastih poligonov. / Foto: Anže Furlan

Žlindra za poligone

Iz žlindre, ki nastaja pri proizvodnji jekla v SIJ Acroni Jesenice, bodo začeli izdelovati grbinaste poligone za kolesarje. Za pet poligonov jo bodo uporabili deset tisoč ton.

Žlindra je bila nekdaj odpadek, ki se je kopičil na Jesenicah, danes pa je eden od stranskih proizvodov jeklarske industrije. Uspešno jo predelujejo, uporabljajo jo zlasti pri gradnji cest.

Jesenice – Črno žlindro, ki nastaja pri proizvodnji jekla v SIJ Acroni na Jesenicah, so vrsto let zgolj odlagali in kopičili ob podjetju. Pred leti pa so jo začeli predelovati, saj se je izkazalo, da je lahko koristna surovina, ki jo uporabljajo za različne namene, med drugim tudi pri gradnji cest. Žlindra je tako pridobila status stranskega produkta pri proizvodnji jekla, v SIJ Acroni so jo lani predelali 45 tisoč ton in jo večji del prodali na trgu. Zdaj pa so se lotili inovativnega projekta izrabe črne žlindre za izdelovanje trajnostnih grbinastih poligonov za kolesarje (po angleško pump track).

Moči pri tem projektu so združili Slovenska industrija jekla (SIJ), njena družba SIJ Acroni, Olimpijski komite Slovenije, podjetje Batt Crew in društvo Dejmo. Do leta 2022 bodo zgradili pet grbinastih poligonov, enega tudi na Jesenicah, predvidoma leta 2022. Pobudo za postavitev so že dali Občini Jesenice, da projekt umesti v svoje letne načrte, so povedali v Skupini SIJ.

Za pet poligonov bodo uporabili skoraj deset tisoč ton žlindre; v srednje velik poligon jo vgradijo približno 1900 ton. Gre za črno žlindro različne granulacije, iz nje bodo zgradili grbine in zavoje ter uredili drenažo, vrhnja plast pa bo iz drugih materialov. Nadomestila bo drobljenec iz kamna, s čimer bodo poligoni dobili trajnostno noto, saj se bo zmanjšala poraba naravnega materiala.

»Ponosni smo, da smo del industrije, ki izdeluje jeklo po načelih krožnega gospodarstva in išče vedno nove, trajnostne poti uporabe stranskih proizvodov, tudi v projektih za dobro lokalnih skupnosti,« je dejal Branko Žerdoner, glavni direktor družbe SIJ Acroni.

Kot so poudarili v Skupini SIJ, je jeklo edini material na svetu, ki ga je mogoče stoodstotno vedno znova in znova predelovati, ne da bi pri tem izgubil svoje lastnosti. Zelo uporaben je tudi v športu in športni infrastrukturi. Tako ves čas razvijajo kreativne projekte za uporabo jekla in stranskih proizvodov, ki nastajajo pri proizvodnji jekla. Doslej so zgradili štirinajst jeklenih poligonov za vadbo na prostem, tudi na Jesenicah in v Tržiču, jeklo zanje pa nastaja prav v SIJ Acroni na Jesenicah. Za projekt so nedavno prejeli priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja.