Socvetja metuljnika z dnevnim pavlinčkom / Foto: Jurij Kurillo

Budleja ali metuljnik

Metulje lahko privabimo tudi na vrtove, če tam cvetijo rastline, ki jih radi obiskujejo. Zagotovo je med njimi v ospredju budleja, po pravici imenovana tudi metuljnik ali metuljka.

Metulji, eni največjih lepotcev med žuželkami, čedalje bolj izginjajo. Če se podamo na sprehod med naša ravninska polja in travnike, ne vidimo več nikjer nobenega metulja. Izjemoma se tu in tam spreletava kakšen belinček, ki mu za prehrano zadostujejo regratovi cvetovi, ki pa so pravzaprav edini predstavniki cvetic na sodobnih »travniških njivah«. Kje so travniki naše mladosti, ko so tam vsevprek cveteli travniška kadulja, dimek, ivanjščica, grabljišče, rman in druge pisane rožice? In strokovnjaki menijo, da prav število metuljev dokazuje, koliko je narava na splošno še ohranjena na določenem področju.

Metulje moramo potemtakem poiskati na vzvišenem svetu, na vzvišeninah – kot pravi Rudolf Badjura v svoji Ljudski geografiji – torej na brdih, gričih, hribih, gorah in snežnikih, ki dajejo naši domovini poseben sijaj. Lahko jih privabimo tudi na naše vrtove, če tam cvetijo rastline, ki jih metulji radi obiskujejo. Zagotovo je med njimi prav v ospredju budleja, po pravici imenovana tudi metuljnik ali metuljka (Buddleja davidii). To je obsežno razrasel grm, ki doseže tudi več kot trimetrsko višino in nosi bolj pozno poleti in v jesen dolga stožčasta socvetja različnih barv, od modre do rdeče in bele. Ti so za metulje neustavljivo privlačni, tako da se na njih kar naenkrat znajdejo, ne ve se od kod, najrazličnejše vrste, tudi najlepši in redki lastovičarji in jadralci pa bolj vsakdanji dnevni pavlinčki, osatniki, admirali, koprivarji, gospice, belini in še kaj. Ponoči se bodo tu gostili tudi različni nočniki.

So pa še druge gojene cvetice, ki bodo privabile različne metulje v naše vrtove. Na škrlatno rdečih blazinicah avbrecije in drugih skalnjaških rastlin bodo posedali prvi prezimeli glasniki pomladi: citronček, koprivar, belin, dnevni pavlinček. Srebrenka bo aprila ali maja privabljala malega koprivarja in zorico, ki bo na to rastlino morda zalegla tudi svoja jajčeca. Tudi vrtna plamenka ali floks je temu ljubkemu belinu z oranžnimi konicami kril v dvojno korist; cvetovi prehranjujejo z nektarjem metulje, listi pa gosenice. Petunije, ki cvetijo vse poletje, radi obiskujejo razni dolgorilčasti nočni metulji; med njimi je pogost podnevi dejavni velerilec, ki posrka svoj obrok lebdeč v zraku kot kakšen helikopter. Dišeči grmički sivke ne bodo nikoli brez ljubiteljev njene medičine, kot je prav velerilec ali različni belini. Privlačni so cvetovi še drugih vrtnih rastlin, kot so cinija, homulica, grobeljnik, pečnik, posončnica, sporiš ali verbena, špajka. Ta čas seveda ne bomo mogli posajati na naših vrtovih omenjenih cvetic, saj že prihaja neusmiljena zima, pač pa je mogoče razmnožiti metuljnik z olesenelimi podtaknjenci.

Vsi metulji na fotografijah nabirajo medičino na socvetjih metuljnika.