Gasilci se na naš klic v sili odzovejo v nekaj minutah, zdaj prosijo nas, da si vzamemo od dve do tri minute časa za donacijo dohodnine gasilskim društvom. / Foto: arhiv GG

Zdaj gasilci kličejo na pomoč

Gasilska zveza Slovenije zaradi občutnega izpada lastnih virov prihodkov v gasilskih društvih poziva državljane, da gasilcem donirajo del svoje dohodnine.

Ljubljana – Epidemija covida-19 in z njo povezani ukrepi zelo vplivajo tudi na delovanje gasilskih društev, ki so morala opustiti nekatere svoje dejavnosti, je v četrtek opozoril predsednik Gasilske zveze Slovenije (GZS) Janko Cerkvenik. Društva so izvedla precej manj vaj, usposabljanj in tekmovanj, velik upad pa čutijo tudi pri prihodkih društev. Ker vsako leto ostaja približno polovica sredstev iz pol odstotka dohodnine državljanov (več kot pet milijonov evrov) nerazporejenih, GZS poziva te državljane, da svojo dohodnino preko spletne platforme E-Donacije donirajo gasilskim društvom.

Gasilci sicer ne izvajajo nalog v povezavi z epidemijo, so pa kljub temu letos opravili že okoli 24.800 intervencij, kar je več kot v enakem času lani. Operativna sposobnost gasilskih enot je v veliki meri odvisna od izobraževanj, ki so jih v obeh valih epidemije prekinili, kar bi dolgoročno lahko vplivalo na operativno pripravljenost gasilskih enot, se boje v GZS. »Da bi nekoliko ublažili stanje, je Komisija za izobraževanje in usposabljanje pripravila smernice za izobraževanje na daljavo. Zato smo nabavili štiri stacionarne in 28 mobilnih kompletov za izvajanje izobraževanj na daljavo po terenu,« je povedal Cerkvenik.

Odpovedana so bila tudi vsa tradicionalna tekmovanja, druženja in prireditve, s katerimi gasilska društva zbirajo denar za nakup zaščitne in reševalne opreme. Nekatera društva so bila zato tudi ob sedemdeset odstotkov sredstev, ki jih navadno zberejo sama, kar lahko po Cerkvenikovih besedah povzroči hujše posledice pri osnovnem delovanju društev v letu 2021. Koronakriza je za nameček zmanjšala tudi prilive iz naslova donacij in sponzorstev, gasilska društva bodo po vsej verjetnosti imela izpad tudi pri tradicionalnih 'prednovoletnih nabirkah'. »Pred nami so novoletni prazniki, ko v običajnih razmerah gasilci obiščejo občane s koledarji in so posledično deležni prispevkov in donacij, ki so pomemben del prihodka za društva. Vendar to v tem letu – glede na epidemiološko sliko – ne bo mogoče, kot je bilo do sedaj. Ob upoštevanju vseh navodil NIJZ obiski s koledarji na domu zaradi preventivnih ukrepov za preprečitev širjenja virusa niso priporočljivi,« je opozoril Cerkvenik.

Na GZS so zato v sodelovanju s podjetjem Kovanček Group in njihovo platformo E-Donacije pripravili predlog za zbiranje donacij v času epidemije. Z E-Donacijami so decembra lani samo v štirih dneh zbrali 6272 novih donacij dohodnine, kar je več kot je bilo novih donatorjev dohodnine v celem letu 2018. Platforma bo v začetku 2021 tudi prenovljena in bo omogočala doniranje do sto evrov po gospodinjstvu.

»Če prej nismo bili, smo sedaj prisiljeni ukrepati in uporabljati napredne donatorske opcije, ki omogočajo dolgoročno konstantno financiranje društev in njihovega delovanja. Ne moremo napovedati, kako dolgo bo trajala situacija s korono, zato se moramo pripraviti na vse možne scenarije. V letu 2019 je ostalo nedonirane oziroma nerazporejene dohodnine več kot pet milijonov evrov oziroma skoraj petdeset odstotkov vse dohodnine, ki bi jo lahko namenili za podporo društvom. Ravno zato smo se na zvezi odločili, da podpremo večjo decembrsko akcijo in omogočimo društvom kar se da poenostavljen način prijave in koriščenja te platforme,« je napovedal Cerkvenik.

Z donacijo dohodnine se za posameznika ne spremeni nič, donira lahko prek mobilnega telefona ali računalnika v dveh minutah, brez digitalnega potrdila, z enostavnim podpisom na ekranu telefona ali z miško po računalniku. V GZS zato prosijo državljane, da si vzamejo nekaj minut za obisk spletne strani https://zagasilce.si in namenijo svojo dohodnino lokalnemu gasilskemu društvu ter mu s tem omogočijo normalno delovanje.