Poslanci Levice (na sliki koordinator Luka Mesec) in SD-ja so včeraj v državni zbor vložili podpise za začetek postopkov za razpis referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko. / Foto: arhiv GG

Ovadba zaradi izdaje tajnih podatkov

Opozicija želi referendum o investicijah v vojsko

Včeraj sta opozicijska Levica in SD v državni zbor vložila podpise za začetek postopkov za razpis referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko (SV). Zbrati so morali najmanj 2500 podpisov, nadaljnji postopek pa predvideva razpis 35-dnevnega zbiranja 40 tisoč podpisov za zahtevo za razpis referenduma. Zakonu, ki do leta 2026 predvideva 780 milijonov evrov sredstev za vojaške naložbe, večinoma za nakup oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine, so ob njegovem potrjevanju v državnem zboru nasprotovali tudi v LMŠ-ju in SAB-u. Opozicija meni, da bi morala vlada namesto v vojsko v času epidemije covida-19 prioritetno namenjati sredstva v blaženje zdravstvene, socialne in gospodarske krize. Vlada je državnemu zboru že predlagala sprejem sklepa, da referendum o tem zakonu ni ustavno dopusten. Koordinator Levice Luka Mesec je napovedal, da se bodo v tem primeru obrnili na ustavno sodišče. »Kdor nasprotuje temu, da odstotek proračuna namenimo varnosti, predlaga ukinitev Slovenske vojske,« pa se je na zbiranje podpisov za razpis referenduma v tvitu odzval obrambni minister Matej Tonin.

Grims ovadil Kordiša

Predsednik odbora državnega zbora za notranje zadeve Branko Grims (SDS) je zoper poslanca Levice Miho Kordiša vložil kazensko ovadbo zaradi izjav po zaprti seji odbora, ki je bila minuli teden. Na seji so obravnavali poročilo o pripravah in ukrepih policije v zvezi z nasilnimi protesti v Ljubljani 5. novembra ter ocenili varnostno situacijo. Ker gre za podatke Sove, zato je bila seja delno tudi zaprta za javnost, po Grimsovi oceni obstaja sum kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov in zlorabe uradnega položaja. Kordiš je namreč po zaprti seji v izjavi za medije izjavil, da je iz javno dostopnih informacij mogoče sklepati, da so v policiji in političnem vrhu vedeli, kakšen protest se pripravlja, in bi stopnjevanje nasilja »na marsikateri točki lahko preprečili«. Namesto tega so uporabili represivna sredstva, kar da naj bi ustrezalo političnemu vrhu oz. premierju Janezu Janši in njegovemu krogu. Z dogodkom so po poslančevih besedah povezane tudi »skupine skrajne desnice z zgodovinsko izpričanimi povezavami do stranke SDS«. »Gre za odnos do varovanja tajnih podatkov in da se z njimi ne manipulira. Tudi manipuliranje s tajnimi podatki je zloraba slednjih. Poleg tega gre v takem primeru tudi za zlorabo funkcije,« je vložitev ovadbe komentiral Grims. Kordiš je odgovoril, da Grims s pravljicami preusmerja pozornost od težav v državi zaradi epidemije covida-19.

Več let skrival mrtvo mamo

Ljubljanski policisti so ta teden odvzeli prostost 67-letnemu moškemu z območja Ljubljane, ki je več let v stanovanju skrival mrtvo mamo in svojcem lažno prikazoval, da je še živa, prav tako pa je bil pooblaščen in je ves čas dvigal njeno pokojnino. Vzrok smrti še ni znan, policija, ki so jo o pogrešani 97-letni ženski obvestili drugi svojci, pa Ljubljančana sumi storitve kaznivega dejanja skrunitve trupla, povzročitve smrti iz malomarnosti in goljufije.

Uspešna kampanja na Kickstarterju

Projekt pametne ptičje hišice Bird Buddy (Ptičji prijatelj), za katerim stoji pretežno slovenska podjetniška ekipa, je velika uspešnica na globalni spletni platformi za množično financiranje Kickstarter. V enem tednu so namreč pridobili že več kot 6200 podpornikov projekta z vsega sveta, s pomočjo katerih so zbrali že okoli 886 tisoč evrov zagonskih sredstev. Ob začetku kampanje 18. novembra so si sicer za osnovni cilj postavili zbrati 50 tisoč evrov. Kampanjo zbiranja sredstev nameravajo zaključiti 14. januarja 2021, je razvidno s spletne strani projekta na platformi Kickstarter. Osnovni komplet pametne ptičje hišice Bird Buddy zajema sodobno zasnovano ptičjo hišico s posodo za ptičjo hrano in snemljivim modulom, ki vključuje vgrajeno majhno video kamero z mikrofonom in senzorjem, ki zazna prihod ptice in o tem prek brezžične povezave in mobilne aplikacije obvesti imetnika ptičje hišice. Uporabnik lahko s pomočjo aplikacije naredi fotografijo ptice, aplikacija tudi prepozna vrsto ptice, možno pa je tudi urejanje in deljenje fotografij. Aplikacija uporabniku celo ponuja nasvete glede primerne hrane za posamezne vrste ptic, z vgrajenim mikrofonom pa prepozna vrsto ptice tudi po njenem oglašanju. Proizvodnjo ptičjih hišic bodo predvidoma začeli sredi 2021, podpornikom pa jih bodo začeli dobavljati predvidoma septembra 2021.