Punčka Doma upokojencev Kranj / Foto: arhiv Unicefa

Unikatno darilo

Bližajo se decembrska obdarovanja in zelo lepo darilo so lahko tudi Unicefove punčke iz cunj, ki poleg tega, da razveselijo obdarovance, tudi rešujejo življenja.

Unikatnih punčk iz cunj, ki jih za Unicef izdelujejo prostovoljci po vsej Sloveniji, se ne bodo razveselili le otroci, ki jih bodo prejeli za darilo, ampak tudi otroci iz držav v razvoju, ki bodo s tem dobili možnost cepljenja proti šestim nalezljivim otroškim boleznim – davici, ošpicam, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, tuberkulozi in tetanusu. Z donacijo v višini dvajset evrov, kolikor stane cepljenje enega otroka proti šestim nalezljivim boleznim, tako posameznik prejme ročno izdelano punčko in reši otroško življenje.

V projekt izdelovanja unikatnih punčk iz cunj se v Sloveniji vključujejo vse generacije – od otrok, ki punčke ustvarjajo v vrtcih in šolah, do najstarejših v okviru domov za starejše in upokojenskih društev. »Zato ima projekt pomembno vlogo tudi pri povezovanju različnih generacij,« poudarjajo pri Unicefu Slovenija. Obenem s projektom Punčka iz cunj spodbujajo spletanje prijateljskih vezi med izdelovalci in posvojitelji punčk. »Vsaka punčka ima osebno izkaznico z informacijami, kdo in kje jo je izdelal, ter dopisnico s podatki izdelovalca. Posvojitelj z dopisnico izdelovalcu punčke sporoči, kje je punčka našla nov dom, po navadi pa dodajo tudi kakšno lepo misel,« je razložila Maja Mikuž iz Unicefa Slovenija in dodala, da je to tudi edino plačilo izdelovalcem za njihove punčke. »Dopisnice prihajajo z vsega sveta, kar jim veliko pomeni.« Med skupinami prostovoljcev, ki izdelujejo punčke, jih je kar nekaj tudi z Gorenjskega. Izdelujejo jih v Domu upokojencev Kranj, Društvu upokojencev za Selško dolino in na Univerzi za tretje življenjsko obdobje Lipa Domžale, pri projektu sodelujejo še številni vrtci in osnovne šole ter posamezni izdelovalci. Na Gorenjskem so punčke na voljo tudi v nekaterih poštnih enotah, in sicer v poštnih enotah 4101 Kranj, 4260 Bled in 4280 Kranjska Gora.

Projekt Punčka iz cunj v Sloveniji poteka od leta 2003, v tem času pa so po besedah Maje Mikuž omogočili cepljenje že skoraj dvajset tisoč otrokom v državah v razvoju. Zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem, sicer vsako leto umre približno 1,5 milijona otrok – trije vsako minuto, ob tem opozarjajo na Unicefu.