Foto: Gorazd Kavčič

Na Gorenjskem število okužb še naprej počasi pada

Včeraj so ob le 1792 testiranjih potrdili 501 okužbo. Stanje v bolnišnicah je še naprej resno.

V nedeljo so na območju širše Gorenjske nove okužbe potrdili v občinah: Preddvor 18, Radovljica 16, Domžale 10, Kamnik 9, Kranj, Škofja Loka, Jesenice, Železniki in Kranjska Gora po 3, Bohinj 2, Medvode, Lukovica in Komenda po 1.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili manj testiranj na koronavirus, kar je sicer običajno za nedelje. Ob 1792 testih so potrdili 501 okužbo. Delež pozitivnih je bil 27,9-odstoten. Iz preddvorskega doma starejših, kjer so imeli prejšnji teden izbruh bolezni covid-19, so sporočili, da so imeli v petek 31 obolelih stanovalcev in 12 zaposlenih, današnjih podatkov še ni. V Gorenjski statistični regiji število okuženih še naprej počasi pada, za ponazoritev: 11. novembra je bila 14-dnevna pojavnost na sto tisoč prebivalcev 1527 obolelih, zdaj je 1237. Še vedno pa je Gorenjska na drugem mestu po številu okuženih med regijami, prehitela jo je sicer Pomurska statistična regija z incidenco 1626 okuženih.

Stanje je še naprej zelo resno v bolnišnicah, kjer so včeraj zdravili 1264 covidnih bolnikov, 207 jih je potrebovalo intenzivno terapijo. Včeraj je umrlo 34 bolnikov. Kot je za STA povedal direktor Univerzitetne klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman, je trenutne epidemiološke razmere težko z zanesljivostjo interpretirati, ker so v zadnjih 14 dneh večkrat menjali način testiranja. V zadnjih dneh so opazili trend umirjanja pri sprejemih v bolnišnice, a je to po njegovih besedah morda varljivo. Morda gre le za to, da so bili bolniki, ki so na robu tega, da pridejo v bolnišnico, napoteni v domačo oskrbo. Druga možnost pa je, da se epidemija res umirja. A to še ne pomeni, da si lahko oddahnemo, je dodal doc. dr. Rozman in opozoril na rob zmogljivosti zdravstvenega sistema. »Izogibal bi se lažnega optimizma, pač pa je treba trende spremljati še kakšen teden ali dva. Če je število sprejemov v bolnišnico v zadnjih dneh vendarle odraz zmanjševanja števila obolelih, pa je to dober znak.«