Ministrstvo z odločbo podaljšuje lovno dobo za jelenjad. / Foto: Gorazd Kavčič

Izredni odstrel jelenjadi

Kmetijsko ministrstvo je upravljavcem lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju zaradi težav pri izpolnjevanju načrtov odstrela jelenjadi in škode, ki jo povzroča v gozdovih, dovolilo izredni odstrel še en mesec oziroma dva meseca po izteku lovne dobe.

V Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so lani načrtovali odvzem 960 jelenjadi iz lovišč, upravljavci lovišč so načrt izpolnili 88-odstotno in odvzeli 844 jelenov. Letošnji načrt predvideva odvzem 900 jelenov. Odvzem poleg odstrela vključuje tudi izgube zaradi prometa, bolezni in iz drugih razlogov.

Kranj – Po uredbi o določitvi divjadi in lovnih dob je jelenjad dovoljeno loviti od 16. avgusta do 31. decembra, teleta obeh spolov od 1. septembra do 31. januarja, junice in lanščake pa od 1. julija do 31. januarja. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je v upravnem postopku, ki ga je z vlogo spodbudilo Društvo lastnikov gozdov Gorenjske, izdal odločbo, s katero upravljavcem lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju dovoljuje izredni odstrel jelenjadi tudi še po končani lovni dobi, ki jo določa vladna uredba. Lov na jelena bo torej možen en mesec dlje, kot določa uredba, to je do 31. januarja prihodnje leto, lov na teleta obeh spolov ter na junice in lanščake pa dva meseca dlje, torej do 31. marca. V času zunaj lovne sezone bo dovoljen samo individualni lov (čakanje in zalaz), prednostno bo lov lahko potekal na območju lovišč, kjer prihaja do škod na kmetijskih zemljiščih in v gozdovih, območno združenje upravljavcev lovišč pa bo moralo do 17. aprila poročati ministrstvu o izvedbi izrednega posega v populacijo jelena. Pobudo društva lastnikov gozdov, da bi upravljavcem lovišč dovolili lov na jelenjad tudi v nočnem času, pa je ministrstvo zavrnilo.

Od lovcev zahtevajo stoodstotno »realizacijo«

Društvo lastnikov gozdov Gorenjske je dalo vlogo za podaljšanje lovne dobe in nočni lov na podlagi pobude članov, ki so na letni skupščini opozarjali na veliko škodo po jelenjadi v gozdovih in tudi na travinju. Na skupščini so od upravljavcev lovišč tudi zahtevali, da stoodstotno izpolni načrt odvzema jelenjadi iz lovišč, pri tem pa so ugotavljali, da vsakoletni odvzem v višini dopustnega 15-odstotnega odstopanja od načrta vodi v povečevanje številčnosti jelenjadi in s tem tudi do povečevanja obsega škod. S podaljšanjem lovne dobe in odobritvijo lova ob naravni svetlobi lune bi po mnenju društva omogočili upravljavcem lovišč boljšo izpolnitev načrta in s tem manjšo številčnost jelenjadi, to pa bi pomenilo lažje naravno pomlajevanje sestojev, manj objedanja, lupljenja in grizenja mladih sestojev iglavcev, jesena, javorja in celo bukve. Kot ugotavljajo v društvu, je vsako leto zaradi jelenjadi po nekaj sto hektarjev na novo olupljenih debel smreke pa tudi jesena, javorja in kostanja, a ker je med lastniki gozdov precej lovcev, škode ne prijavljajo, ker vedo, da bi prijava škode na enem hektarju drogovnjaka pomenila bankrot vsake lovske družine. Pobudo za nočni lov so dali zato, ker ugotavljajo, da se jelenjad prehranjuje predvsem ponoči, saj podnevi zaradi turizma, pohodništva ter voženj s kolesi in štirikolesniki nima več miru.

Povečujejo odstrel, a škoda še vedno velika

V Zavodu za gozdove Slovenije so na pobudo društva lastnikov gozdov za podaljšanje lovne dobe za jelenjad dali pozitivno strokovno mnenje, pri tem pa so ugotavljali, da jim v preteklem desetletnem obdobju kljub dokaj visoko postavljenim ciljem odstrela ni uspelo znižati števila jelenjadi na raven, ki bi pomembno vplivala na zmanjšanje njenega škodljivega vpliva na gozdove. Nasprotno: v času med popisoma objedenosti gozdnega mladja se je v eni od popisnih enot poškodovanost mladja celo statistično značilno povečala, v vseh ostalih enotah pa se ni značilno spremenila, torej se tudi ni zmanjšala in je ostala na dokaj visoki ravni. V zavodu za gozdove ugotavljajo, da imajo upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju tudi letos težave pri izpolnitvi načrtovanega odstrela jelenjadi. Za to je več razlogov: Gorenjska je med najbolj zanimivimi območji za turizem in rekreacijo, zato so tudi lovišča vse bolj obljudena, posek in spravilo v ujmah poškodovanega in od podlubnikov napadenega drevja potekata po cele dneve, odpiranje gozdov s prometnicami vnaša v gozdove tudi nemir, jelenjad zaradi obilne obroditve plodonosnega gozdnega drevja ne prihaja na privabljalna krmišča ...