Skozi koledar »oživelo« novih dvanajst velikanov

Na Gimnaziji Kranj so nadaljevali lani začeto delo, s katerim želijo ustvariti serijo portretov Slovenk in Slovencev, ki so pomembno zaznamovali prostor in čas. Znova so jih predstavili v koledarju, svojo pot po galerijah pa bodo konec novembra začeli v galeriji Mestne občine Kranj.

Kranj – S pomočjo Helene in Martine Potočnik, Klare Polajnar in Eve Kozjek Šurc, ki so letos že študentke ljubljanske univerze, ter dijakinje tretjega letnika mednarodne mature na Gimnaziji Kranj Gaje Bumbar so tudi letos pripravili koledar in potujočo razstavo Gimnazije Kranj Slovenski velikani 2021. V maniri starih mojstrov so upodobile novih dvanajst velikih osebnosti slovenske zgodovine, pri čemer mnogi med njimi sploh še nikoli niso bili portretirani, je pojasnila vodja projekta na Gimnaziji Kranj Nataša Kne. »Iste portretistke so črpale iz iste točke in z ničimer drugim kot rjavo barvico ustvarile študije glave, skice, ki se jih ne bi sramovali mojstri slikarskega platna. Podobe so preproste in čiste, a neverjetno žive in razgibane v skromni enobarvnosti, ki omogoči, da se osebnost upodobljenih razkrije neposredno.«

Na koledarju so tako tudi letos oživele podobe znanih, svoj čas tudi zamolčanih in spregledanih, v vsakem primeru pa edinstvenih posameznikov. Na njem so letos svoje mesto našli Edvard Rusjan, Veronika Deseniška, Srečko Kosovel, Ignacij Borštnik, Josipina Turnograjska, Simon Jenko, Angela Piskernik, Ivan Vurnik, Miki Muster, Leon Štukelj, Duša Počkaj in Herman Potočnik. Vseh pet portretistk je priznalo, da je bil pritisk ob nadaljevanju lanske zgodbe letos še večji. »Večina meni, da dobri filmi ne smejo imeti nadaljevanj, zato je bil tudi v drugo pritisk velik, vendar se mi zdi, da če ne drugega, mi je uspela odlična komedija,« je skromna Gaja Bumbar. Tudi Eva Kozjek Šurc je priznala, da je bilo pri nadaljevanju Slovenskih velikanov veliko več pritiska, saj je poskušala preseči prejšnja dela. A prav zaradi tega pritiska in izkušenj, ki jih je pridobila med izdelavo prvega koledarja, je delo doseglo njena pričakovanja, upa pa, da tudi pričakovanja tistih, ki si bodo portrete ogledali na razstavi ali kupili koledar. »Veličino slovenskih velikanov je težko zajeti z barvico, vendar upam, da bodo portreti odsevali njihov sijaj,« se nadeja Klara Polajnar. Po besedah Helene Potočnik so jim pri delu pomagale izkušnje pri izdelavi koledarja v preteklem letu, dodatno spodbudo pa jim je dal lanski uspeh. Tudi Martina Potočnik se je strinjala, da se risanje kljub pridobljenim izkušnjam in nespremenjenim navodilom za drugi koledar ni zdelo očitno lažje, čeprav ji je tudi tokrat predstavljalo zanimiv izziv. Koledar bo izšel v prvi polovici novembra, izkupiček od prostovoljnih prispevkov za koledar pa bodo namenili šolskemu skladu.