Zdravnik Robert Carotta iz Splošne bolnišnice Jesenice je tudi sam zbolel za covidom-19. Javil se je prek Zooma s svojega doma v Javorniškem Rovtu. / Foto: zajem zaslona

Spodbudne številke, a še ni čas za evforijo

Ljubljana – Včeraj so v državi ob 6311 opravljenih testih potrdili 2027 novih okužb. Delež pozitivnih testov je 32 odstotkov, kljub temu pa reprodukcijsko število R še naprej pada in znaša 1,14. To pomeni, da en prebivalec okuži 1,14 drugega prebivalca. Število se bliža mejniku 1, kar je zelo spodbudno, je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin. To kaže, da ukrepi vlade delujejo in da se razmere na dolgi rok popravljajo.

Obenem pa je Kacin opozoril, da podatkov ne smemo razumeti kot olajšanje in da številke niso razlog za evforijo, včeraj je umrlo 29 bolnikov s koronavirusno boleznijo. Po Kacinovih besedah bodo glede na razvoj epidemije v Evropi in pri nas ukrepi morali trajati še nekaj časa, razmere naj bi ostale resne še vsaj mesec dni, tudi zatem pa bomo morali ostati zelo previdni. »Tako kot smo zmogli premagati prvi val, bomo zmogli tudi v drugem valu,« je dejal.

Po državi je sicer še vedno nekaj močnih lokalnih žarišč, omenil je Beltince, Mursko Soboto, Velenje, Celje, Slovensko Bistrico ... Še naprej ostaja več žarišč tudi v gorenjski regiji, v Škofji Loki so včeraj potrdili 49 novih okužb, v Kranju 75, Radovljici 21, Domžalah 47, Kamniku 39, Mengšu 24. Ponovno se pojavlja tudi vnos iz tujine, včeraj je bilo sedem vnesenih primerov.

Tudi razmere v bolnišnicah še naprej ostajajo zelo resne, bolnišnično oskrbo potrebuje 979 oseb, 63 je bilo včeraj odpuščenih, na novo sprejetih pa 131. Intenzivno nego danes potrebuje 187 pacientov, kar je dvanajst več kot včeraj.

Prek aplikacije Zoom se je novinarski konferenci pridružil tudi zdravnik iz Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta, ki je koordinator za bolniške postelje za bolnike s covidom-19 pri ministrstvu za zdravje. Carotta se je javil z doma v Javorniškem Rovtu, kajti tudi sam je zbolel za covidom-19. Kot je dejal, lahko iz lastne izkušnje pove, da bolezen ni šala, po nekaj dneh relativno blagega poteka se mu je telesna temperatura včeraj povišala na več kot 39 stopinj Celzija, boli ga celo telo, izgubil je voh in okus. Potek bolezni je zelo nepredvidljiv, je opozoril in omenil primer enega od svojih mladih bolnikov, ki je bil doslej povsem zdrav, redno igra tenis, včeraj pa je potreboval intenzivno terapijo.

Kot koordinator za covid bolnišnične postelje pa je Carotta zagotovil, da se slovensko zdravstvo za zdaj odlično spopada z epidemijo, oskrbo dobijo vsi, ki jo potrebujejo. Današnje številke so spodbudne, je dejal, a opozoril, da za slovenski bolnišnični sistem to pomeni še vsaj 14 dni rasti števila hospitalizacij. Vse bolnišnice sproti povečujejo posteljne kapacitete, tako navadne kot intenzivne. Prostora in opreme je dovolj, je dejal, glavni problem pa je kader, zlasti za intenzivno terapijo. Kljub temu po mnenju Carotte lahko zdržimo drugi val epidemije.

Tudi minister za zdravje Tomaž Gantar je zatrdil, da bodo vsi bolniki, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, to tudi dobili. Danes imamo na voljo 821 navadnih postelj in 150 postelj v intenzivni terapiji. A kot je dejal minister, si bo nekoliko oddahnil šele, ko bo iz bolnišnic odpuščenih več bolnikov, kot jih bo sprejetih. Zato je še naprej nujno spoštovanje vseh ukrepov.