Dijaki so imeli za nalogo barvanje dotrajanih radiatorjev. / Foto: arhiv GBC Slovenija

Približali so jim trajnostno gradnjo

Za dijake Šolskega centra Kranj so v oktobru pripravili delavnico o krožnem gospodarstvu in delu s trajnostnimi gradbenimi materiali.

Kranj – Mladi, ki se v Šolskem centru Kranj izobražujejo za poklic slikopleskarja in fasaderja, so se na delavnici seznanili s trajnostno gradnjo ter vplivi stavb na okolje in njihove uporabnike. Ob tem so dobili tudi vpogled v potek prehoda v krožno gospodarstvo in v načine, kako graditi 'krožne stavbe' – s kakšnimi materiali, pa tudi kako ravnati z odpadki, ko bo stavba zaključila svoj življenjski cikel, in kako te predelati za ponovno uporabo. Delavnice je za dijake pripravilo Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija ob podpori ministrstva za okolje in prostor.

»Veseli me, da se dijaki seznanjajo s takimi pomembnimi vsebinami, kot so trajnostni materiali in aktualni trendi v gradbeništvu,« je poudarila njihova mentorica Irena Lončar, ki v šoli poučuje praktični pouk in je organizatorka praktičnega dela usposabljanja pri delodajalcih. Po njenih besedah so imeli dijaki tako priložnost spoznati lastnosti materialov in njihovo uporabnost ter preverjati čase sušenja. Pri projektu je sodelovalo 25 dijakov, ki se izobražujejo za poklic slikopleskarja, njihova naloga pa je bila barvanje dotrajanih radiatorjev. Pravilen potek njihove obnove jim je podrobno predstavil Vid Capuder, ki v okviru JUB Akademije izvaja praktične predstavitve nanašanja barv in premazov na zunanje ali notranje površine ter na različne elemente stavbne opreme. Poškodovane dele radiatorjev so morali najprej zbrusiti, zatem pa za zaščito in boljši oprijem pred barvanjem nanesti osnovni antikorozijski premaz, zatem pa še barvo za obnovo železnih in barvastih kovin. Na delavnici so se dijaki prvič seznanili še s sodobno tehniko strojnega nanašanja premazov in barv na radiatorje.