Trije proračunski dokumenti

Občinski svet v Škofji Loki je na četrtkovi seji obravnaval in sprejel troje proračunskih dokumentov: rebalans letošnjega proračuna ter predloga proračunov za leti 2021 in 2022.

Škofja Loka – V rebalans proračuna za leto 2020 občina vključuje tudi finančne posledice epidemije, je občinskim svetnikom na seji, ki je v četrtek ponovno potekala na daljavo, povedala direktorica občinske uprave Špela Justin. Čeprav je država povečala povprečnino, na račun česar v Škofji Loki dobivajo za okoli 800 tisočakov več denarja iz tega vira, pa to ne bo pokrilo ocenjenih stroškov, nastalih zaradi epidemije. Te so v občini Škofja Loka ocenili na okoli milijon evrov. Velik pa je padec nedavčnih prihodkov in tistih, ki so posledica epidemije.

Občinski svet je tokrat obravnaval tudi dva letna proračuna, za leti 2021 in 2022. Prihodnje leto bodo prihodki proračuna znašali 24,7 milijona evrov, odhodki pa 23,4 milijona, tretjino (7,6 milijona) jih namenjajo investicijam. Odplačali bodo tudi za poldrugi milijon kreditov in tako bo konec prihodnjega leta občina zadolžena še za 9,7 milijona evrov. V letu 2022 bo prihodkov v proračun za 24,2 milijona, odhodki bodo znašli 23 milijonov, 7,2 milijona je predvideno za naložbe. Zadolževanje se bo znova znatno zmanjšalo, konec leta 2022 bo imela občina še za 8,5 milijona dolga. V razpravi so svetniki izrazili zadovoljstvo glede perspektivnega stanja pri rekonstrukcijah in novogradnjah cest, opozorili pa na zaostanek pri njihovem vzdrževanju in občini priporočili, naj okrepi tempo na tem področju. Navajajo tudi, da bi bil pri rekonstrukciji Pepetovega klanca potreben večji delež financiranja iz nepovratnih virov. Evropsko sofinanciranje bi terjala tudi gradnja čistilne naprave v Ševljah. Potopnikova cesta v Škofji Loki pa ne potrebuje zgolj preplastitve, temveč večjo obnovo. Razprava je opozorila na težave zaradi parkiranja pri zdravstvenem domu, pa tudi na siceršnje načrte, povezane z zdravstvenim domom, kjer so se razmere zaradi zdajšnjih zdravstvenih razmer spremenile. Kot je dejal župan Tine Radinja, se občina glede načrta zdravstvene dejavnosti dogovarja z zdravstvenim domom in Osnovnim zdravstvom Gorenjske. Svetnik Rolando Krajnik se je tudi tokrat dotaknil načrtov v zvezi s knjižnico in ocenil, da je sedanja varianta s knjižnico v Nami predraga, dražja, kot če bi gradili povsem na novo. Zanimalo ga je, kako je s prodajo stare tržnice in zemljišč z vrtički pri Partizanski cesti: po njegovo bi morala občina to kupiti in nameniti za knjižnico, stanovanja in podobno. Nekateri svetniki so predlagali višje zneske na posameznih postavkah, tako denimo za gorske reševalce, ki potrebujejo novo vozilo, kot za delovanje Karitasa, ki ima v teh časih še večje potrebe zaradi pomoči občanom kot običajno. Gregor Hostnik pa je omenil perečo problematiko Glasbene šole Škofja Loka, ki gostuje v Puštalskem gradu. Manjka ji dvorana, zato bi kazalo razmisliti o morebitnem prizidku, dolgoročneje pa morda o selitvi glasbene šole na drugo lokacijo. O morebitnih vlaganjih v grad bi se morala občina dogovoriti z lastnico, s katero po besedah županja Radinje potekajo pogovori, ali pa se odločiti o dolgoročni perspektivi tega zavoda.