Pisali o ljubezni do svobode

Tudi letos so izpeljali natečaj za najboljše ljubezensko pismo mladih v Sloveniji, vendar ni bilo sklepne prireditve v Preddvoru, na kateri podelijo nagrade najboljšim osnovnošolcem in srednješolcem.

Preddvor – Od 10. junija do 27. septembra je potekal natečaj, ki ga je Kulturno društvo Josipine Turnograjske iz Mač priredilo v sodelovanju z Občino Preddvor in Zavodom za turizem Preddvor. »Žal zaradi trenutne epidemiološke slike v Sloveniji letos prvič nismo mogli izvesti zaključne prireditve s podelitvijo nagrad, ki je bila predvidena za 18. oktobra, nagrade in priznanja bodo tako vročena po pošti,« je pojasnila vodja natačeja ddr. Mira Delavec Touhami, ki je skupaj z Janjo Čilić, Petro Hladnik in Nežo Cerinšek, članicami komisije, izbrala najboljše med 184 prispelimi pismi, 93 osnovnošolskimi in 91 srednješolskimi.

»Namen natečaja je motivacija mladih, da svoje literarne umetnine predstavijo javnosti in se pri svoji nadarjenosti dodatno motivirajo. Poleg tega z natečajem obujamo spomin na prvo slovensko pesnico, pisateljico, skladateljico in pravljičarko Josipino Urbančič Turnograjsko,« nadaljuje Delavec Touhamijeva. »Letos smo člani strokovne komisije za temo izbrali ljubezen do svobode, saj smo bili zaradi karantene veliko v zaprtih prostorih in smo se na neki način čutili, da nismo svobodni, kot smo bili še pred malo časa.« Na natečaj so prispela pisma iz vse Slovenije, letos pa tudi pisma slovenskih izseljencev iz Nemčije. Pri ocenjevanju je članice komisije vodilo več meril: izvirnost besedila, prvoosebni pripovedovalec, bogastvo besedišča, doživljanje osebe, ki piše, in sama celovitost besedila. V kategoriji osnovnih šol so prva tri mesta dosegli: Ema Medved (OŠ Frana Metelka Škocjan), Alina Svoljšak (OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica) in Ana Poljanšek Žagar (OŠ 16. december Mojstrana), med srednješolci pa: Dejan Gavrič (Srednja šola Slovenska Bistrica), Larisa Rataj in Julija Srpčič (obe Gimnazija Novo mesto), v deseterici sta bila nagrajena tudi Timon Malnar in Mateja Golc iz Biotehniškega centra Naklo. Nagrajenci so prejeli unikatne, samo za ta natečaj izdelane steklene pokale za prva tri mesta in prav tako za prvih pet mest knjižne nagrade ter posebna priznanja od četrtega do desetega mesta.