Nekatere trgovine se zapirajo prej

Zaradi tako imenovane policijske ure so nekatere trgovine skrajšale delovni čas. Na bencinskih servisih največjih dveh trgovcev s pogonskimi gorivi za zdaj ni sprememb, prav tako v javnem avtobusnem potniškem prometu.

Skladno z novelo zakona, ki bo začela veljati jutri, trgovine ob nedeljah in praznikih ne bodo več odprte. Izjema so manjše trgovine na bencinskih servisih, postajališčih, v bolnišnicah in druge manjše prodajalne s površino do 200 kvadratnih metrov.

Kranj – Tako imenovana policijska ura nam je minuli torek prinesla prepoved gibanja na prostem od 21. zvečer do 6. ure zjutraj, razen za izjemne primere. Se nov ukrep odraža tudi na delovnem času trgovskih centrov in bencinskih servisov ter v javnem potniškem prometu?

V Mercatorju so nam odgovorili, da trgovine, ki so bile odprte dlje, po novem zapirajo ob 20.45. V Sparu Slovenija so trgovinam, ki so obratovale do 21. ure, delovni čas skrajšali na 20.30, v Tušu pa na 20. uro. Družba Lidl Slovenija spremembe uvaja danes: vse trgovine, ki so odprte do 21. ure ali dlje, bodo do preklica zapirali ob 20.30. Delovni čas Hoferjevih trgovin do nadaljnjega ostaja nespremenjen, ponekod bodo tako še vedno delovale do 21. ure. Kot so pojasnili, na ta način lahko najbližjim prebivalcem zagotovijo varen nakup ob upoštevanju ukrepa o omejitvi izhoda.

Novim razmeram se prilagajajo tudi v večjih trgovskih centrih. Po podatkih Supernove, največje verige nakupovalnih centrov v Sloveniji, v njihovih centrih v Kranju na Primskovem in Savskem otoku ter na Jesenicah vrata zapirajo ob 20.45. Takrat namreč zapirajo Mercatorjeve poslovalnice, ostali najemniki pa naj bi obratovali do 20. ure oz. lahko tudi dlje, saj se lahko prilagajajo urniku živilske trgovine. Centra Qlandia v Kranju in Kamniku, ki prav tako sodita pod okrilje Supernove, delujeta do 20. ure z izjemo trgovin Interspar oz. Spar ter še nekaj posameznih poslovalnic, kjer je možno nakupovati do 20.30.

V družbi Petrol so pojasnili, da prodajnih mest ne bodo zapirali, prav tako za zdaj niso spreminjali delovnega časa. »To se lahko v prihodnjih dneh spremeni, saj se vsi skupaj sproti prilagajamo situaciji.« Petrol ima v Sloveniji 58 prodajnih mest, ki so odprta ponoči oz. 24 ur na dan, od tega jih je 38 ob avtocestah oz. hitrih cestah, zato so nujna za oskrbo tranzita. Prav tako ostaja odprtih dvajset takšnih poslovalnic, ki jih imajo v mestih.

V družbi OMV Slovenija menijo, da bodo v skladu z aktualnimi vladnimi ukrepi in situacijo, ki jo pričakujejo v naslednjih tednih, najverjetneje primorani prilagoditi urnike izbranih bencinskih servisov v mestih. Bencinski servisi na avtocestah in hitrih cestah do nadaljnjega ostajajo odprti 24 ur na dan. »Menimo, da smo pomemben člen v oskrbovalni verigi, tudi za nujne službe, zato ne bomo bistveno posegali v obstoječe obratovalne čase,« so napovedali.

In kako je po uvedbi t. i. policijske ure z javnim potniškim prometom? V skupini Arriva so razložili, da nova prepoved ne vpliva nanj in ga še vedno izvajajo v skladu z veljavnimi voznimi redi. »Mnogi začenjajo službo pred 6. uro in potujejo domov po 21. uri. Zmanjšanje obsega javnega potniškega prometa zato ni predvideno,« so zagotovili. Tudi na Slovenskih železnicah so poudarili, da javni potniški promet med drugim zagotavlja mobilnost prebivalstva za prihod in odhod z dela. »Prilagoditev voznega reda bo predvidoma le v delu, ki je vezan na t. i. krompirjev počitniški vozni red, ki bo veljal do ponovne uvedbe šolanja po režimu B – torej v šolah,« so dodali.