V občinah ne bo težav, kako porabiti denar

Država bo občinam prihodnje leto z višjo povprečnino namenila nekaj več denarja. Kako bodo v občinah porabili dodatne prihodke, jih ne skrbi, saj imajo vse veliko načrtov, poleg tega pa bodo morale pokriti tudi izpad, nastal zaradi letošnje koronakrize.

»Mestne občine so zaradi dodatnih zakonskih obveznosti – kot so razne obvezne službe, ki jih manjšim občinam ni treba izvajati – precej prikrajšane. Ti stroški se pri mestnih občinah zajedajo predvsem v njihov investicijski potencial in v stroške delovanja občinske uprave. Ta povečan priliv bo seveda porabljen predvsem za povečane stroške delovanja občine, še posebno če bo življenje še vedno krojil koronavirus,« razmišljajo v Mestni občini Kranj.

Kranj – Vlada je pred kratkim v okviru zakona o izvrševanju državnih proračunov za leti 2021 in 2022 določila tudi povprečnina za občine, in sicer za obe leti v višini 628,20 evra, to je za 4,24 evra več, kot znaša letošnja povprečnina. Z vprašanjem, kako bodo porabili denar, ki se jim bo od povečane povprečnine natekel v občinske proračune, smo se obrnili na nekatere gorenjske občine.

V Mestni občini Kranj so nam odgovorili, da v občinah nimajo podatkov za izračun obsega primerne porabe za posamezno občino, kljub vsemu poskušajo izračunati sredstva, ki jih bodo v obliki dohodnine v naslednjem letu prejeli. »V MO Kranj konkretno ocenjujemo, da bo znesek prihodka iz naslova dohodnine v letu 2021 nekje okoli 33 milijonov evrov ali okoli milijon evrov več kot v letu 2020. Konkretne izračune s strani države pričakujemo do 15. oktobra,« navajajo v Kranju. »Mestne občine so zaradi dodatnih zakonskih obveznosti – kot so razne obvezne službe, ki jih manjšim občinam ni treba izvajati – precej prikrajšane. Ti stroški se pri mestnih občinah zajedajo predvsem v njihov investicijski potencial in v stroške delovanja občinske uprave. Ta povečan priliv bo seveda porabljen predvsem za povečane stroške delovanja občine, še posebno če bo življenje še vedno krojil koronavirus. Na račun napredovanj in drugih stroškov dela se bo povečala masa plač zaposlenih na sami občini in v javnih zavodih, povečujejo se stroški energentov, storitev. V rebalansu proračuna za leto 2021 bomo načrtovali tudi sredstva za stroške, ki bi jih na osnovi (še vedno nesprejetega) zakona o razbremenitvi občin morala prevzeti država. Država naj bi prevzela predvsem obveznost plačevanja mrliških pregledov in obdukcij, prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje brezposelnih in financiranje družinskega pomočnika. Le upamo lahko, da nam bo del teh sredstev tudi zmanjšal razkorak med prihodkom iz dohodnine in tekočimi odhodki ter tekočimi transferji.«

V Občini Kamnik pa ugotavljajo, da se bo v primerjavi s sedaj veljavno višino povprečnine v državnem proračunu za leto 2021 (588,30 evra) povprečnina dvignila za slabih 40 evrov, kar pomeni, da bo Občina Kamnik iz tega naslova prejela približno 1.157.000 evrov več sredstev v proračun za leto 2021, kot je bilo prvotno predvideno. In kako bodo dodaten milijon porabili: »Iz naslova povečanih sredstev povprečnine bo lahko Občina Kamnik v letu 2021 financirala sanacijo – popravilo poškodovanih lokalnih cest, ureditev šolskih poti, izgradnjo kanalizacijskih sistemov na področjih z več kot 50 PE, izgradnjo in posodobitev dotrajanih vodovodnih sistemov, zagotovila sredstva javnim zavodom, ki delujejo v občini, razvijala vseh 22 krajevnih skupnosti, namenila sredstva za razvoj turizma in turističnih potencialov. Imamo pa še mnogo drugih finančnih obveznosti in predvidenih investicij, v katerih izgradnja nove Osnovne šole Frana Albrehta predstavlja največji finančni zalogaj.«

Iz Občine Škofja Loka so na kratko odgovorili, da so sicer veseli, da se je povprečnina nekoliko povečala. »Po spremembi zakona o izvrševanju proračunov v državi za leto 2020 bomo tako v občinski proračun prejeli 803.142 evrov dodatnih prihodkov. Vendar pa to ne bo zadoščalo niti za kritje neposrednih in posrednih stroškov, nastalih zaradi epidemije COVID-19. Ocenjujemo, da negativni vpliv epidemije na proračun Občine Škofja Loka že do sedaj znaša okrog milijon evrov,« so kritični v Škofji Loki.

V najmanjši občini na Gorenjskem, na Jezerskem, bodo po marčnem popravku povprečnine prejeli 717.278 evrov, so nam sporočili. Po zadnjih podatkih pa bodo v letu 2021 prejeli le 4412 evrov (0,6 odstotka) več: skupaj 721.690 evrov. Čeprav to ni veliko, pa župan Andrej Karničar pravi: »Smo zelo, zelo veseli. Nimamo težav, kako ta sredstva porabiti oz. vključiti v naš proračun. Nujnih projektov imamo pripravljenih za nekaj proračunov. Če naštejem samo največje, ki so najvišje na prioritetni listi projektov 2021+: rekonstrukcija podružnične šole in vrtca, ureditev mirujočega prometa in vzpostavitev plačljivih parkirišč, investicijska vzdrževanja občinskih cest, rekonstrukcija regionalne ceste na odseku Center–Lustik z vzpostavitvijo pločnika.«