Ostanite doma

Letos so jesenske počitnice zadnji teden v oktobru. Lani je veliko družin na primer rezerviralo počitnice v Egiptu in na ta način so se še zadnjič šli pogret »na toplo«, preden je zima doma odločno potrkala na vrata. Nihče niti pomislil ni, da nas tako rekoč za vogalom čaka novi koronavirus, ki bo ustavil svet. Marca smo v Sloveniji razglasili epidemijo, maja so se stvari izboljšale. Marec smo hitro pozabili, saj je bilo pred vrati poletje. Jesen se nam je zdela še tako daleč ...

Domači turizem smo poleti reševali z boni. Na slovenski obali je bilo težko dobiti prosto nastanitev. Mnogi so obiskali tudi Grčijo, naše južne sosede, skozi okno avtomobila ali avtodoma raziskovali Italijo, Francijo, Nemčijo, Madžarsko ... – kar je bilo v danem trenutku pač dovoljeno.

Avgusta so ljudje že razmišljali o jesenskih počitnicah. Če ne drugega, vsaj o obisku domačih toplic za tisti teden. V različnih potovalnih skupinah in forumih na spletu so se začela pojavljati vprašanja, ali ljudje v času »krompirjevih« počitnic razmišljajo tudi o odhodu v tujino. Mnogi so rezervacije odsvetovali. Razlog: stres, ki spremlja najprej čakanje, ali se bo rezervacija sploh realizirala; pa potem še samo popotovanje oziroma potovanje. Omenjen je bil tudi finančni vidik. Pa tudi vsaka država se drugače odziva na turiste iz drugih držav, je še nekdo pripomnil, to je treba tudi upoštevati. Redki so razmišljali o tem, kaj se pravzaprav zgodi, če si v tujini pozitiven na testiranju na novi koronavirus, se znajdeš v karanteni in – bog ne daj – potem še zboliš. Pojavilo se je vprašanje, ali sploh katera naših zavarovalnic v sklopu zavarovanja za tujino krije okužbo s covidom-19. Kolikor je meni znano, pri tem prideta nasproti dve zavarovalnici, vendar se je dobro pozanimati, kaj je tisto, kar dejansko krijeta. Čeprav je danes, ko tole berete, lahko že vse drugače, saj se stvari spreminjajo s svetlobno hitrostjo.

Prejšnji teden smo v Sloveniji dobili rdeče in oranžne regije, v petek je začelo veljati nekaj novih odlokov. V soboto še kakšen. Med njihovim prebiranjem v Uradnem listu najdemo zapisano tudi kakšno izjemo, ki danes ne velja več ...

Od včeraj je v Sloveniji razglašena epidemija za trideset dni.

Kakšna je realnost, največkrat pokaže praksa. Ta je hitro pokazala zobe.

Andrej Šter z ministrstva za zunanje zadeve v zadnjih dneh v nekaterih medijih opozarja, da je vsakršno potovanje v tujino tvegano. Meje se lahko zaprejo in tokrat evakuacijskih aktivnosti ne bo.