Spoštovanje omejitev gibanja policisti nadzirajo v okviru rednih oblik dela, kot so opazovanje, patruljiranje, izvajanje nalog v cestnem prometu ... / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv)

Policisti ne stojijo v zasedah

Spoštovanje prepovedi prehajanja v druge regije policisti nadzorujejo v okviru rednega dela na terenu, blokadnih mest – vsaj za zdaj – ne bodo postavljali.

Kranj – V petek so začeli veljati novi ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa, med drugim je na podlagi odloka o začasni delni omejitvi gibanja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covidom-19 prepovedano prehajanje iz rdečih statističnih regij v druge regije, kar so včeraj spremenili v splošno prepoved gibanja med regijami. Prepoved ne velja za izjeme, določene z odlokom, za njihovo uveljavljanje pa so tako kot spomladi ob prehajanju občinskih mej potrebna dokazila.

Iz policije so sporočili, da spoštovanje omejitev nadzirajo v okviru rednih oblik dela na terenu, kot so opazovanje, patruljiranje, obravnavanje kršitev javnega reda in miru, izvajanje nalog v cestnem prometu, zagotavljanje varnosti na mejah in preprečevanje kaznivih dejanj. Dodatnih sil za to niso angažirali. »Ne vidimo razloga, da bi policija izvajala blokadna mesta in intenzivne kontrolne točke z namenom lovljenja ljudi, ki prehajajo med regijami«, je dejal Boris Rojs z uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glob za kršitve odlokov policisti ne izrekajo, ampak o prekršku obvestijo zdravstveni inšpektorat.

Policija je sicer ob uvedbi novih ukrepov skupaj z agencijo za varnost prometa pozvala prebivalce, da ukrepe spoštujejo in skrbijo tudi za prometno varnost. »Solidarnost do zdravstvenih delavcev je moč izkazati tudi tako, da se vsi, ki se odpravljate na neodložljivo pot, v prometu obnašate odgovorno, dosledno spoštujete cestnoprometne predpise in razmere na cesti ter se ne izpostavljate nepotrebnim tveganjem,« so sporočili.

Da so lahko posamezniki v trenutnih razmerah manj zbrani, opuščajo nekatere previdnostne navade ali so ohlapnejši pri spoštovanju prometnih predpisov, dokazuje tudi podatek, da se je med spomladanskim valom epidemije od 16. marca do 31. maja povečalo število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Med vsemi alkoholiziranimi povzročitelji prometnih nesreč do konca maja, ki so jim izmerili nad dva promila alkohola v krvi, jih je bilo skoraj sedemdeset odstotkov v času epidemije.