Avtor razstave dr. Damjan Prelovšek in kamniški župan Matej Slapar / Foto: Gorazd Kavčič

Za Plečnika prostor v samostanu

V Mekinjskem samostanu so odprli stalno razstavo o arhitektu Jožetu Plečniku, ki jo je avtor dr. Damjan Prelovšek že razstavil v Narodni galeriji, a v njihovih depojih za panoje ni bilo več prostora.

Kamnik – Razstava z naslovom »Jože Plečnik 1872–1957. Arhitekt v Ljubljani, Pragi in na Dunaju« je v prostorih Mekinjskega samostana na ogled od četrtka, 8. oktobra, dalje, gre pa za delo dr. Damjana Prelovška, ki je našemu največjemu arhitektu, ki ga je kot desetletni deček spoznal tudi sam, posvetil svoje življenje.

Razstava, ki prikazuje Plečnikov življenjski opus od začetkov pa vse do njegove smrti, je bila leta 2007 na ogled v Narodni galeriji Ljubljana, potem je potovala po Sloveniji, gostovala pa je celo v Tokiu. A prostora za vse panoje je začelo zmanjkovati, zato je leta 2019 na pobudo Prelovška Narodna galerija Ljubljana brezplačno odstopila vse panoje s fotografijami in besedili Javnemu zavodu Mekinjski samostan. Tam so bili pobude za postavitev stalne razstave zelo veseli, saj si zadnja leta z različnimi vsebinami želijo napolniti in oživiti to veliko stavbo s pomembnim zgodovinskim pečatom.

»Vesel sem, da je razstava svojo trajno postavitev našla v kraju, kjer je Plečnik tudi aktivno deloval, še posebej po drugi svetovni vojni; najbolj znana je cerkev v Zgornjih Stranjah, prenovljena po njegovih načrtih, pa kapela božjega groba v frančiškanskem samostanu, lovski dvorec v Kamniški Bistrici, ornamentika na pročelju stavbe na Glavnem trgu … Na razstavi, kjer gre za izbor del, je resda od njegovih kamniških projektov predstavljena le stranjska cerkev, saj sem z razstavo skušal uravnoteženo predstaviti celotno Plečnikovo življenje, tudi denimo njegovo dunajsko obdobje, ki je povečini bolj spregledano, pa seveda njegovo delovanje v Pragi, ki je pomembno vplivalo tudi na Plečnikova ljubljanska dela,« nam je povedal dr. Damjan Prelovšek, ki je na odprtju povedal tudi marsikatero anekdoto o Jožetu Plečniku. Kot je še dodal, si želi, da bi razstavo obogatili tudi s kakšnimi predmeti. Za to pa ne bi bilo treba iti daleč, saj je Jože Plečnik prijateljeval tudi z nekaterimi Kamničani. Družina Stele tako še danes hrani vrsto pohištva in tudi sveč, ki jih je zanje oblikoval Plečnik. Razstavo bo dopolnila tudi video predstavitev še nezgrajenih Plečnikovih projektov.

Razstava je v Mekinjskem samostanu na ogled vsak delovnik od 8. do 15. ure, za najavljene pa bodo organizirali tudi vodene oglede.