Gorski prelaz »kliče« k ureditvi prometa in nujno potrebne infrastrukture. Takšne so bile razmere letos poleti. / Foto: Janko Rabič

Vršič se duši v prometu

Poslanka državnega zbora Mateja Udovč je opozorila na problem nemogočih prometnih in še drugih razmer na cesti čez gorski prelaz Vršič zlasti med poletno turistično sezono. Infrastrukturni minister Jernej Vatovec je zagotovil, da postopki za celotno ureditev zlasti vrha prelaza Vršič že tečejo.

Ljubljana – Poslanka državnega zbora Mateja Udovč je opozorila na to, da občini Kranjska Gora in Bovec že od leta 1996 iščeta rešitve v zvezi z organizacijo in pristojnostjo urejanja cestnega prometa čez gorski prelaz Vršič. Pristojne državne organe občini pozivata k reševanju nemogočih prometnih razmer, ki se izrazito kažejo v času poletne sezone. Poslanka je povzela stanje: »Obiskovalci in tranzitni potniki ustavljajo vozila kar na cestišču, s tem pa ovirajo promet in ogrožajo sebe in druge. Sprehajajo se po cestišču, se fotografirajo, iščejo sanitarije ... Občini skušata zagotoviti prevoznost tega prelaza z urejanjem tekočega in mirujočega prometa. Turiste želijo preusmeriti na javni potniški prevoz, zato sta občini uvedli subvencionirane vozovnice na relaciji Kranjska Gora–Vršič–Bovec, tudi redno in dodatne avtobusne linije v poletnih mesecih še na novi relaciji Kranjska Gora–Trbiž–Bovec–Vršič in nazaj. Kljub vsem prizadevanjem se poleti večkrat zgodi, da je zaradi gostega prometa prelaz Vršič popolnoma neprevozen. Poznamo celo primer, ko je moral helikopter v dolino prepeljati poškodovano obiskovalko gora, saj se reševalno vozilo ni moglo pripeljati do vrha prelaza. Vršič je na območju Triglavskega narodnega parka, upravljavec cestne povezave pa je Direkcija Republike Slovenije za ceste, zato sta vodstvi občin sklicali več sestankov s pristojnimi, da bi skupaj poiskali možne rešitve za nastalo problematiko.«

Poslanka Mateja Udovč je zato na ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca in ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka naslovila vprašanje, kdaj se bo ta problem, ki traja že leta, uredil s postajališči, parkirišči, sanitarijami in drugo nujno potrebno infrastrukturo po vzoru primerljivih gorskih prelazov v tujini. Minister Vrtovec je povedal, da skušajo težave rešiti: »Januarja letos je bila potrjena projektna naloga za izdelavo idejne zasnove za pridobitev projektnih in drugih pogojev za rekonstrukcijo Vršiške ceste v določenem odseku in hkrati ureditvijo parkirišč. Gre za to, da se v celoti uredi zlasti vrh prelaza, ki je zdaj popolnoma neurejen in se parkira povsod. Postopek javnega naročila za izbor projektanta je bil zaključen junija, izbrani projektant mora projekt izdelati do konca januarja 2021, zatem bomo šli v ostale postopke. Delamo pa vse, da bi bilo to čim hitreje.«

Minister Vizjak pa je pojasnil: »Na ministrstvu za okolje in prostor smo z namenom preseganja te problematike sodelovali pri pripravi ukrepov. Pripravljen je ukrep spodbujanja trajnostne mobilnosti območja ohranjanja narave v okviru Programa uporabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za obdobje 2020–2023, za kar smo tudi za Vršič že rezervirali sredstva. Ko bo ustrezna projektna rešitev potrjena, je tudi financiranje praktično izvedljivo.«