V kranjski občini so za gradnjo nestanovanjskih kmetijskih stavb znižali komunalni prispevek. Slika je simbolična.

Nižji komunalni prispevek tudi za kmetijske stavbe

Kranjski mestni svet je s sprejetjem novega odloka uveljavil za gradnjo nestanovanjskih kmetijskih stavb 50-odstotno oprostitev plačila komunalnega prispevka. V občini tudi na tak način spodbujajo ohranitev in razvoj kmetijstva ter povečanje lokalne samooskrbe s hrano.

Kranj – Kranjski mestni svet je na seji prejšnji teden po skrajšanem postopku na predlog župana Matjaža Rakovca sprejel odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo na območju mestne občine, s katerim je veljavno ureditev na tem področju uskladil z novimi državnimi predpisi, hkrati pa je znižal komunalni prispevek za gradnjo nestanovanjskih kmetijskih stavb ter industrijskih in skladiščnih stavb. Občina je namreč zaradi spodbujanja razvoja kmetijstva in krepitve lokalne samooskrbe s hrano ter spodbujanja gospodarstva z odlokom določila za gradnjo nestanovanjskih kmetijskih stavb 50-odstotno oprostitev plačila komunalnega prispevka ter za gradnjo industrijskih in skladiščnih stavb 10-odstotno oprostitev, na novo pa je oprostila plačilo komunalnega prispevka pri gradnji gasilskih domov.

Kako pomembno je sprejetje odloka za gradnje na kmetijah, nas je opozoril eden od kmetov, občinska uprava pa je za odločanje na seji mestnega sveta pripravila tudi primerjavo glede višine komunalnega prispevka po starem in po novem odloku. Po starem odloku bi kmet za gradnjo 1383 kvadratnih metrov velikega objekta neto tlorisne površine na 6080 kvadratnih metrov veliki parceli plačal 74.152 evrov komunalnega prispevka, po novem odloku pa bo za objekt, velik 1432 kvadratnih metrov bruto tlorisne površine, na enako veliki parceli plačal, ob upoštevanju 50-odstotne oprostitve, 37.045 evrov.

Mestna svetnica in predsednica komisije za gospodarstvo, turizem in kmetijstvo pri mestnem svetu Nataša Majcen je povedala, da se je kmalu po izvolitvi v mestni svet seznanila s problematiko visokega komunalnega prispevka, s katero se srečujejo kmetje pri gradnji nestanovanjskih kmetijskih stavb, zato je v iskanju rešitve preučila odloke in odločbe sosednjih občin, ki so kmetom priznale visoke oprostitve pri plačilu prispevka. »Čeprav analizirane občine po svoji strukturi niso primerljive z Mestno občino Kranj, pa se je velika večina – tako v mestnem svetu kot tudi župan in občinska uprava – strinjala, da moramo tudi v kranjski občini poskrbeti za kmete,« je dejala Majcnova.